Robotika.lt

Robotų spiečiaus sėkmės paslaptis? Paprastumas (Video)

Robotika.lt 10 birželio, 2014 Robotai mokslui Robotai pramogai
Paprasti, atpažinimo funkciją turintys ir galintys judėti vienas kito link robotai, galėtų duoti pradžią mašinų armijai, kuri matuotų aplinkos užterštumą, apdulkintų augalus arba keliautų mūsų pačių kūnuose.

Dirbantys drauge robotai paprastai naudojasi sudėtingomis vidinėmis valdymo sistemomis arba išorine kompiuterio ir žmogaus pagalba. Tyrėjai iš Jungtinės karalystės Sheffieldo Universiteto pademonstravo, jog daug paprastesnė sistema gali užtikrinti gerą grupėje veikiančių robotų darbą. Komanda sukūrė paprasto dizaino robotus, kurie geba atpažinti vienas kitą ir judėti link kitų robotų, ką robotikos ekspertai ir vadina „spiečiaus“ veikimu.

Komandos atradimai buvo publikuoti žurnale „International Journal of Robotics Reserch“. Tyrėjai teigė, jog vieną dieną panašūs robotai gali formuoti spiečius, kurie tirtų gamtos užterštumą arba apdulkintų pasėlius. Taip pat sumažintos jų versijos galėtų keliauti žmogaus kraujotakos sistema, diagnozuoti susirgimus bei šalintų juos nenaudojant tradicinių invazinių metodų.

Tyrėjų komanda naudoja 40 maždaug 10 centimetrų pločio robotų. Kiekvienas jų turi kamerą, kuria gali nustatyti kitų robotų buvimo vietą, bei du ratukus, kurių pagalba geba judėti pirmyn ir atgal arba suktis vietoje. Kiekvienas robotas buvo užprogramuotas suktis aplink savo ašį, kol pamatys kitą robotą, o tada judėti artyn savo mechaninio kolegos. Mašinos ypač paprastos ir nereikalauja sudėtingos valdymo įrangos, todėl tyrėjai viliasi, jog bus įmanoma jas sumažinti iki nano dydžio ir vienu metu panaudoti didelius jų kiekius.

„Mes pademonstravome, jog robotams nebūtini sudėtingi skaičiavimo procesai, norint išspręsti tokias problemas, kaip susitelkimas į vieną spiečių. Lygiai tą patį mes galime pasakyti žvelgdami į gamtos pasaulio spiečius ir būrius: bakterijas, žuvis ar žinduolius.“ – teigė Roderichas Grossas iš Sheffieldo universiteto Robotikos Centro. „Tai reiškia, jog mes galime padauginti šiuos spiečius ir naudoti tūkstančius robotų, kurie būtų užprogramuoti atlikti tam tikras užduotis.“

Pateikiamame vaizdo įraše tyrėjas Melvinas Gauci paaiškina, jog kitas komandos žingsnis – išmokyti robotus suformuoti spiečių trijose dimensijose, o ne tik ant plokščių paviršių. Taip, kalbama apie skraidančių robotų spiečių.



Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *