Robotika.lt

Robotų kovos Lietuvoje – pagreitį įgaunanti sritis

15min.lt 28 rugsėjo, 2015 Robotai pramogai

Įvairias kovos menų rūšis atstovaujantys žmonės arenose sutraukia minias smalsuolių, tačiau vienas kitą nugalėti bandantys robotai, sutikite, atrodo ne mažiau įspūdingai. Ši Japonijoje atsiradusi elektroninio sporto šaka kilo iš tradicinio sumo – tik čia vienas kitą už apskritimo ribų stengiasi išstumti ne patyrę imtynių meistrai, o išradingai sukonstruoti robotai.

Jie skiriasi savo išvaizda, priklauso skirtingoms svorio klasėms ir pasižymi unikaliais gebėjimais. Lengviausias robotas gali sverti vos apie keliasdešimt gramų, tačiau sunkiausi viršija ir šimtą kilogramų – didesni robotai valdomi radijo bangomis.

Dvikovoje konkurentai vieni kitus įveikia pasitelkdami skirtingą ginkluotę ir judėjimo būdus. Tokioms imtynėms stebėti visame pasaulyje priskaičiuojama daugiau nei dešimtys skirtingų tarptautinių konkursų.

Robotų kovos Lietuvoje įgauna pagreitį

Technologijų srityje Lietuva sparčiai vejasi tarptautinius konkurentus ir ateityje turi visas galimybes juo aplenkti, nes puoselėja jaunuosius talentus.

„Robotikos Akademija“, vienijanti apie 1000 vaikų visoje šalyje, kasmet organizuoja regionines ir nacionalines varžybas – „Robotiadas“. Jos laimėtojai sėkmingai atstovauja šalį ir tarptautinėse varžybose. Šiemet LITEXPO vykusiose lietuviškose robotų kovose varžėsi net 100 komandų, o pati atrakcija sulaukė 3000 dalyvių dėmesio.

Neformaliuoju ugdymu užsiimanti įstaiga kitąmet laukia net dvigubai didesnio dalyvių skaičiaus. Technologijomis besidomintys vaikai „Robotikos Akademijoje“ pradeda mokytis vos sulaukę trejų – iš pradžių konstruoja LEGO, vėliau mokosi robotikos ir programavimo pagrindų, nuo aštuonerių jau dirba su sudėtingesnėmis sensorinėmis sistemomis, o dvylikamečiai ima gilintis į taikomosios robotikos temas. Taigi auga nauja profesionalų karta, kuri robotų kūrimą ir jų kovas perkels į naują kokybinį lygmenį.

Pati „Robotikos Akademija“ šiuo metu vieši garsiajame Prancūzijos „Aldebaran Robotics“: čia stengiamasi perprasti vienų pažangiausių robotų – humanoidų – programavimo subtilybes. Organizacijos atstovai prasitarė, kad viešnagė turi tikslą – yra planų į Lietuvą atvežt dar vieną humanoidą – „Pepper“.

Ateities konfliktų sprendėjai – robotai?

Pasauliniame kontekste, robotų mūšiai prasidėjo Japonijoje ir JAV beveik pora dešimtmečių anksčiau. Čia kovos taip išpopuliarėjo, kad buvo rodomos per televiziją. JAV po ilgos pertraukos į eterį vėl grįžo tokie šou, kaip „Battlebots“.

Neseniai visą pasaulį nustebino žinia, kad amerikiečiai robotų gamintojai „MegaBots“ metė iššūkį ir pakvietė japonų „Suidobashy Heavy Industry“ susikauti. Dabar abi šalys derasi dėl ginkluotės panaudojimo dvikovos metu.

Iš tiesų, įdomi idėja: anksčiau kariniai konfliktai būdavo sprendžiami tiesiogiai, vėliau – sporto varžybomis, o ateityje galbūt santykiai bus aiškinamasi robotų kovų pagalba. Kasmet robotų technologijos vis labiau tobulėja ir žadina mūsų vaizduotę, sufleruodami, kad vieną dieną galbūt užkariaus ir pakeis mus pačius.

Tokią žmogiškąją baimę jau ne vienerius metus pelningai išnaudoja komiksų, video žaidimų ir filmų kūrėjai. Taigi robotų kovoms ateityje prognozuojamas dar didesnis populiarumas. Daugiau apie jas sužinoti galėsite ir apsilankę LITEXPO rugsėjo 26-27 dienomis vyksiančiame jau septintajame japonų kultūros festivalyje „nowJapan“.


15min



Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *