Robotika.lt

Robotų iškilimas – 7 pribloškiančios robotikos ateities prognozės

Robotika.lt 8 rugpjūčio, 2013 Dirbtinis intelektas Karinė robotika Robotai humanoidai Robotai ir žmonės Robotikos ateitis
Singuliarumas, kurio metu mašinų protas susilygina su žmogaus intelektu ir jį pranoksta, buvo daugybės apokaliptinių ir antiutopinių filmų įkvėpimo šaltiniu.
Bet nors tai skamba, kaip mokslinė fantastika, ekspertai teigia, jog singuliarumas įvyks dar šiame šimtmetyje.
Tačiau nėra vieningos nuomonės, kaip tokia ateitis atrodys. Kai kas įsivaizduoja karus tarp robotų ir žmonių, kiti – jog super-protingų mašinų atsiradimas įtakos žmogaus nemirtingumą.
Nuo masinio išnykimo iki gyvenimo trukmės prailginimo – štai septynios ateities prognozės, kurias mums žada super-protingų robotų atsiradimas.7. Robotų karai

Robotų karai

Košmaras, tapęs filmo „Terminatorius“ įkvėpimu – idėja, jog tarp žmonijos ir robotų gali užsiliepsnoti masinis konfliktas, dėl pasaulinio dominavimo. Inžinieriai jau dabar kuria robotus, gebančius nešioti krovinius, robotus karius ir nuotolinio valdymo robotus naudojamus kovinėse operacijose. Keletas apokaliptinių vizionierių teigia, jog robotai atsigręš prieš savo kūrėjus jau šiame šimtmetyje. Tačiau daugiau mokslininkų mano, jog tai nėra realiausia singuliarumo keliama grėsmė.

6. Nemirtingumas

Nemirtingumas

Daugybė žmonių, tarp jų ir tokie futuristai, kaip Rėjus Kurzweila‘as, tiki, jog žmonėms po singuliarumo
negresia išnykimas. Prognozuojama, jog ateityje žmonės galės perkelti savo smegenis į robotus, galiausiai patys tapdami mašinomis. Kiti įsivaizduoja kibernetinius organus, galinčius pakeisti vėžiu užkrėstas galūnes arba negaluojančias širdis. Tai radikaliai prailgintų gyvenimo trukmę. Bet kokiu atveju, mirtis tokioje ateityje taptų retenybe, o ne neišvengiama gyvenimo dalimi.

5. Liepsnojanti ekonomika

Liepsnojanti ekonomikajpg

Kai mašinos taps tokios pat progtingos kaip ir žmonės, tuomet nesunkiai bus galima parsisiųsti programinę įrangą, kurią įdiegus į robotą ar kitas dirbtinio intelekto apdorojimo mašinas, bus galima sukurti dirbtinius darbuotojus, prisidedančius prie bendro ekonomikos augimo. Nuo agrokultūrinės revoliucijos pasaulio ekonomika padvigubėdavo kas tūkstantį metų. Nuo pramoninės revoliucijos – kas penkioliką. Po singuliarumo ekonomiką padvigubinti galėtume kiekvieną mėnesį, o vėliau – net kas savaitę. Ekonomikos augimas galėtų būti toks spartus, kad žmonijai taptų per sunku jį vytis.

4. Gamtinė katastrofa

Gamtinė katastrofa

Kadangi robotams nereikalingas oras, vanduo ar maistas, jie nepabijos sunaikinti gamtinės aplinkos, kuri žmogaus išlikimui yra ypač svarbi. Kaip teigia Robinas Hansonas, kai kas tiki, kad egzistuoja rimta grėsmė, jog robotai savo plėtrai išnaudos gamtinius Žemės resursus. Robotų evoliucija galėtų apsunkinti jau ir dabar egzistuojančias aplinkosaugines problemas.

3. Patobulinti žmonės

Patobulinti žmonės

Kibernetiniai implantai taip pat gali reikšti kur kas protingesnius ir galingesnius žmones. Google inžinerijos direktorius Rėjus Kurzweil‘as įsivaizduoja pasaulį, kuriame kibernetiniai implantai galėtų paversti mus sumanesniais, geriau matančiais ir tvirtesniais. Žinoma, tai gali priversti prie humanoidų-kyborgų atsiradimo, bet žmonėms tuo metu labiau rūpėtų naujųjų savo super-galių tyrinėjimas.

2. Masinis nedarbas

Masinis nedarbas

Robotams tampant sumanesniems, žmonės paprasčiausiai nesugebės jų vytis. Nors pradžioje kai kurios užduotys robotams gali būti sunkiai perkandamos, tačiau, kaip prognozuoja futuristas Rėjus Kurzweilas, maždaug 2045-aisiais mašinos taps milijardais kartų protingesnės nei nepatobulinti žmonės. Robotai jau pakeitė fabrikų darbuotojus, o save vairuojančios mašinos greit taps kasdienybe. Tuo tarpu kitos kompiuterinės technologijos, tokios kaip akcijų prekybos programos, sukeliančios finansų krizes, kuriamos net nepagalvojus apie galimas pasekmes. Bill‘o Hillbart‘o, kompiuterijos mokslininko iš Viskonsino-Medisono universiteto, teigimu, šios technologijos gali pridaryti žmogui daug žalos, palikdamos jį be savo pragyvenimo šaltinio.

1. Organų sunykimas

Organų sunykimas

Kai beveik visas mums įprastas užduotis ims atlikinėti mašinos, žmonija gali po truputį prarasti gebėjimus, kurie seniau Homo Sapiens rūšies atstovus darė sumaniais ir išskirtiniais. Kai kurie netgi tvirtina, jog dabar mes esame pačiame singuliarumo įkarštyje. Mikrobiologo Joan‘o Slonczewski teigimu, tokie žmogaus gebėjimai, kaip orientacija aplinkoje, atmintis ir skaičiavimas, jau ir dabar yra sumenkę. Mokslininkai netgi sukūrė empatiškus robotus, atlikti vienai iš žmogiškiausių veiklų – globoti sergančiuosius ir pagyvenusiuosius.
Galiausiai žmonės gali virsti panašiais į mitochondrijas, energiją gaminančias ląsteles. Nors mitochondrijos kadaise buvo atskiri organizmai, tačiau bėgant laikui jas absorbavo primityviosios bakterijos ir galų gale jos prarado visas savo funkcijas, išskyrus energijos gamybą. Žmonės lygiai taip pat gali prarasti savo gebėjimus, sunykdami iki energijos šaltinio mašinoms.



Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *