Robotika.lt

Roboto veidas. Kaip atrodys ateities robotai?

Robotika.lt 18 spalio, 2013 Robotai pramogai
Nauji tyrimai Džordžijos Technologijos Institute atskleidė, kad pagyvenę ir jaunesni žmonės turi labai skirtingą nuomonę apie tai, kaip turėtų atrodyti asmeniniai robotai. Ir jie keičia savo pažiūras priklausomai nuo to, kokia bus roboto paskirtis.

Tyrimo dalyviams buvo rodoma serija nuotraukų, kuriuose pavaizduoti robotiniai, žmogiški arba pusiau žmogiški – pusiau robotiški veidai. Tiriamųjų buvo paprašyta išsirinkti vieną veidą, kurį norėtų matyti robote. Dauguma studijinio amžiaus suaugusiųjų dažniau rinkosi robotinių bruožų veidus, nepaisant to jiems priimtini buvo ir kiti veidai. Tačiau beveik 60 procentų vyresnio amžiaus suaugusiųjų teigė norintys matyti robotus su žmogiškais veidais ir tik 6 procentai jų rinkosi veidus su pusiau žmogiškomis ir pusiau robotiškomis savybėmis. Tiesa, tiriamieji abiejose grupėse itin svyravo pasirinkdami, kuomet rinkosi robotą asmeninei žmogaus priežiūrai, namų ruošos darbams, socialiam bendravimui ar pagalbininkus priimant sprendimus.

„Mes sužinojome, jog tiriamieji, ir jaunieji ir vyresnieji, priskiria emocinius bruožus robotui pagal jo veidą, kuomet sprendžiama su kurias jų maloniau bendrauti,“ – teigė Akanksha Prakash, Psichologijos Mokyklos abiturientė, vadovavusi studijoms. „Todėl robotų veido bruožai skyrėsi priklausomai nuo to, kokiai užduočiai atlikti jie buvo skirti.“

Išrankumas buvo kur kas mažesnis tuomet, kuomet robotai turėjo atlikti namų ruošos darbus, nors dauguma jaunųjų bei vyresniųjų tiriamųjų ir rinkosi robotus su robotiniais veidais. Tačiau renkantis robotus sprendimų priiminėjimui, pavyzdžiui pinigų investavimo klausimams, jaunesnieji tiriamieji rinkosi maišyta žmogaus-roboto išvaizda. Robotinis veidas buvo mažiausiai pageidautinas tokiai užduočiai atlikti. Vyresnieji tiriamieji paprastai rinkosi žmogaus veidą.

Roboto veidas. Kaip atrodys ateities robotai

Tie, kurie rinkosi maišytą veidą, teigė , jog dėl tokio veido robotas atrodė kur kas labiau inteligentiškas, sumanesnis ir protingesnis, nei robotas su „mielu“ robotiniu veidu. „Išmani išvaizda“ buvo labai svarbus kriterijus renkantis robotus atliksiančius asmeninio patarėjo darbus.

Asmeninės priežiūros užduotys atliekantys robotai sukėlė daugiausiai dilemų. Tie kurie rinkosi robotus su žmogiškais veidais, manė, kad žmogiškų bruožų turinčios mašinos gebės geriau pasirūpinti žmonėmis ir bus patikimesnės. Daugybė kitų, nenorėjo, kad juos maudantis robotas būtų panašus į žmogų, nes tai trikdytų jų privatumą.“

„Kartais asmeninė priežiūra gali tapti per daug intymi. Dauguma tiriamųjų teigė, jog veikiau norėtų, kad nežmogiškai atrodantys robotai rūpintųsi jų asmenine priežiūra,“ – teigė Prakash.

Paskutinėje kategorijoje, socialinėje pagalboje, abiejų amžiaus grupių tiriamieji rinkosi žmogiškai atrodantį robotą.

Remdamasi ankstesniais tyrimais, Prakash teigia, kad jeigu robotas yra sukurtas vienai konkrečiai užduočiai, tuomet jo veido bruožai yra pasirenkami pagal užduotis tipą ir pobūdį. Pavyzdžiui, jeigu roboto paskirtis yra padėti žmogui priimti sprendimus kritinių padėčių metu, tuomet roboto išvaizda turėtų atspindėti jo sumanumą, o ne linksmumą. Tačiau, jeigu roboto paskirtis daugybinė, tuomet pačiam vartotojui naudingiau išsirinkti jo išvaizdą. Tyrėja pripažino, kad vargu ar tai būtų galima įgyvendinti. Tačiau įmanoma gaminti robotus, kurie bent jau daugumai mūsų neatrodytų atstumtini. Prakash planuoja plėsti studijas ir tirti kitas amžiaus grupes, o taip par ir požiūrį į edukacinės paskirties robotus.

Originalus straipsnis: http://www.sciencedaily.com/releases/2013/10/131001104543.htm



Facebook komentarai


Komentarai (3)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *