Robotika.lt

Robotai–reporteriai: ar kompiuteriai yra socialinių medijų ateitis?

Robotika.lt 27 birželio, 2014 Robotai humanoidai
Skaitmeninėms technologijoms sparčiai žengiant į priekį, tikėtina, kad žurnalistų paieška nebebus įvairių internetinių leidinių prioritetas, nesatrinkti bei parašyti įvairaus pobūdžio naujienas sugebės robotai–reporteriai.
Žinia apie robotus–reporterius pasaulį apskriejo, kai dienraštis Los Angeles Times tinklapyje publikavo straipsnį apie pietų Kaliforniją užklupusį žemės drebėjimą, tris minutes po to, kai įvyko nelaimė. Inovatyvus tekstas, sukurtas naudojant algoritmus, sulaukė daug visuomenės dėmesio, tačiau tai nėra pirmas straipsnis pagamintas kompiuterinio mechanizmo.
Automatinis raportas socialinėje žiniasklaidoje – ne naujiena. Kompanija Narrative Science, generuojanti verslo naujienas, yra viena pirmaujančių organizacijų mechaninės žiniasklaidos srityje, su šia kompanija bendradarbiauja pelno nesiekianti organizacija ProPublica bei garsus Amerikos verslo žurnalas Forbes. Duomenis analizuojanti sistema Automated Insights taip pat kuria automatines publikacijas, o svetainėje The Homicide Report, priklausančioje informaciniam tinklapiui Mapping LA, robotai–reporteriai talpina automatinius straipsnius apie nusikalstamumą.
Mechaninių reporterių ateitis daug žadanti. Nepaisant to, jog tokie robotai vis dar nėra tinkami 2000 žodžių kūrybiškumo reikalaujančios publikacijoms ruošti, negalima manyti, kad situacija išliks nepakitusi ir ateityje. Paskutinių Journalism Practice tyrimų duomenimis, atlikto eksperimento metu, nedidelė skaitytojų grupė negalėjo atskirti kurie straipsniai sporto tematika yra parašyti robotų, o kurie žmonių. Automatiniu būdu sukurti darbai buvo apibūdinti kaip patikimi ir informatyvūs, tačiau šiek tiek nuobodūs.
Analizuojant robotų–reporterių potencialą specialistų nuomonės svyruoja nuo vienos numanomos galimybės iki kito – potencialaus pokyčio. Journalism Practice tyrimui vadovavusio Christer Clerwall teigimu, mechaniniai reporteriai niekuomet nepakeis žmonių žurnalistų, kurie gali atlikti sudėtingus rašymo bei redagavimo procesus, o statistas Nate Silver mano, kad, priešingai, žmones negali pakeisti kompiuterių tam tikruose mechaniškumo reikalaujančiose užduotyse. Pasak specialisto, jei reikia skaičiuoti, analizuoti datas ir pan. kompiuteriai – nepakeičiami. Roboto–reporterio, aprašiusio žemės drebėjimą Kalifornijoje, kūrėjas Ken Schwenke teigia, kad šis skaitmeninės technologijos kūrinys turi daug potencialo ir neišnaudotų galimybių.
Kolumbijos žurnalistikos universitete (angl. Columbia University) įkurtoje Tow Center for Digital Journalism praktikoje atlikti tyrimai numato, kad tobulesnė robotų–reporterių versija – robotai–redaktoriai, galintys koreguoti ne tik gramatines teksto savybes, bet ir pateikti stilistinių patarimų bei atskirti tinkamą (gerą, įdomią ir pan.) istoriją nuo netinkamos.
Skaitmeniniame amžiuje robotai–reporteriai yra moderni, socialinių medijų dalimi tampanti technologija, kurios vystymasis ir tobulumo siekis skatina šios srities evoliucinį progresą.


Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *