Robotika.lt

Robotai neturės didelės įtakos darbo rinkai ?

Robotika.lt 4 lapkričio, 2014 Dirbtinis intelektas Pramoniniai robotai Robotai ir žmonės Robotikos ateitis

Dirbtinio intelekto bei robotų technikos  progresas byloja apie naujas darbo rinkos tendencijas.  Vis dažniau teigiama, jog robotai greitai sugebės atlikti absoliučiai visus žmonių darbus, t.y. robotų technika „užvaldys“ ne tik pramonines industrijas, bet ir tokias sritis kaip teisė, medicina ar žurnalistika.

Šia tema daug diskusijų sukėlė interneto erdvėje pasirodęs vaizdo įrašas, pavadinimu „Humans Need Not Apply“, pateikiantis sumanių robotų, užimančių žmonių darbo vietas, teoriją. Vis dėlto atsaką pateikė Indianoje įsikūrusio  Purdue  universiteto profesorius Davidas Hummelsas, teigiantis, kad žmonės turi unikalių charakterio pranašumų, dėl kurių niekuomet nebus nurungti net ir pažangiausių mašinų.

„Mes išsivystėme per ilgiau nei šimtą tūkstančių metų, sugebėjome tapti neįtikėtinai pastabūs vizualioms bei fonetinėms detalėms mūsų aplinkoje – tai itin svarbi savybė, kurios mašinos neturi,“ –  nagrinėdamas aktualią temą sako D. Hummelsas. Taip pat profesorius teigia, kad evoliucinio prisitaikymo metu žmonėms išsivystė unikalūs sensomotoriniai įgūdžiai, kurie yra kritiškai svarbūs daugelio profesijų atstovams.

„Nesvarbu, jog daug kalbama apie inovacijas ir, žinoma, kiekviena kompanija teigia jas kurianti, būtinos ledus pralaužiančios naujovės, leidžiančios panaudoti miklias mašinas industrijoje, iš tai tiesų yra gana retos bei brangios,” – apie dalinai lėtą robotų tobulėjimą kalba Davidas Hummelsas. Tačiau profesorius pripažįsta, jog tikslias užduotis, pavyzdžiui, reikalaujančias apskaičiavimo ir konkretumo, robotai ateityje gebės atlikti geriau nei žmonės, bet srityse, kuriose būtina komunikacija – mechanizmai žmonių nepralenks.

Nepaisant to, jog D. Hummelsas skeptiškai vertina kalbas apie tai, jog dirbtinis intelektas užvaldys pasaulio darbo rinką, profesorius taip pat skuba paminėti, kad kai kurie darbo sektoriai jau dabar gali jausti tam tikrus pokyčius. Pasak jo, vienas esminių kaitos indikatorių – atlyginimų sumažėjimas srityse, kuriose reikalaujamas ne aukštesnis nei vidurinis išsilavinimas.

Numanoma, jog ateityje robotų technikos vyravimas darbo rinkoje turės įtakos „vyriškiems darbams“, kuriuose svarbus jėgos panaudojimas. Tokiuose darbuose žmones pakeis mechanika, kuri yra kur kas patvaresnė ir niekada nepavargsta. D. Hummelsas taip pat įvardina ir aukštojo mokslo poreikį, nes darbai, reikalaujantys vien tik fizinių pastangų bus patikėti inovatyviems technikos išradimams. Mokslo laipsnių įgijimas ateityje taps vienu svarbiausiu faktoriumi ieškant darbo vietos, nes, pasak profesoriaus, žmonės bus reikalingi dėl jų sumanumo, kūrybiškumo ir panašių savybių. Niūri ateitis numatoma ir asmenims atliekantiems „vienos funkcijos“ darbus, nes tokio pobūdžio darbus lengvai bei greitai įgyvendins modernūs robotai. Taip pat minimi komunikabilumo bruožų stokojantys darbuotojai – „už užsklandos“ dirbantys asmenis taps nebereikalingi, nes juos pakeis technika, darbdaviai, anot profesoriaus, ieškos malonių ir sąžiningų asmenų, gebančių sudominti publiką ir mokančių pateikti savo nuomonę.

„Yra daugybė retų unikalių įgūdžių, kurių reikia kiekvienoje komandoje, todėl dabar neretai tenka taikstytis su pompastiškais mulkiais, nes jie turi tuos autentiškus, mums reikiamus įgūdžius. Tačiau, kai pažangi automatizuota sistema suteiks galimybę mašinoms atlikti daugelį konkrečių užduočių, ypač, biurų darbuose… mums nebereikės ir toliau dirbti su tais mulkiais. Jeigu aš būsiu darbdavys, o mano darbuotojas elgsis kaip nekompetentingas kvailys – galėsiu jį atleisti,“ – nagrinėdamas galimas robotų integracijos į darbo rinką pasekmės teigia D. Hummelsas.

Profesorius Davidas Hummelsas šią aktualią temą išsamiai nagrinėjo „Man Versus Machine and the Future of Work“ (liet. Žmogus prieš mašinas ir darbo rinkos ateitis) paskaitoje, vykusioje Purdue universiteto surengtoje automatikos bei robotų konferencijoje „Dawn or Doom: The New Technology Explosion“ (liet. Aušra ar pražūtis: naujos technologijos sprogimas).


Parengta pagal roboticstrends.com


Žymos:

Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *