Robotika.lt

Robotai–chirurgai operacijas atliks kosmose

Robotika.lt 19 birželio, 2014 Robotai medicinoje
Korporacija Virtual Incision ir NASA sukūrė roboto–chirurgo prototipą, galintį atlikti sudėtingas operacijas kosmose. Modernus mini robotas suprojektuotas taip, kad galėtų lengvai pasiekti astronautų vidaus organus ir suteikti reikiamą medicininę pagalbą.
Nauja operavimo kosmose technologija leistų atitolti nuo Tarptautinės kosminės stoties, į kurią astronautai grįžta susiklosčius kritiškai situacijai, be to, visi kosmonautai yra itin atsakingai patikrinami prieš jiems paliekant žemę, o įtariant sveikatos sutrikimus – jų kelionė nutraukiama. Tačiau NASA organizacijai puoselėjant planus ateityje pasiekti Marsą, evakuacija į TKS esant kritiškam medicinos poreikiui nebus įmanoma, todėl naujų robotų–chirurgų, gelbstinčių astronautus, vizija yra svarbi ne tik medicininiu, bet ir kosmoso erdvės tyrimo atžvilgiu.
Mokslininkų teigimu operacijos erdvėje – neįtikėtinai sudėtingas procesas, nes, dėl gravitacijos stygiaus medicininių procedūrų metu, su oru sąveikaujantys kūne esantys skysčiai pakyla į kabinos erdvę, todėl susiduriama su užterštumo bei svorio problemomis, keliančiomis grėsmę kitų astronautų gyvybei. Pastarasis, masės aspektas, itin svarbus kuriant medicininius įrenginius, kurie yra integruojami į kosminę kapsulę. Operacijas atliekantys įrenginiai turi ne tik atlikti sudėtingas procedūras, bet ir būti neįtikimai lengvi. Roboto–chirurgo dizainas kuriamas jau keletą metų. Naujausias prototipas sveria 0, 4 kilogramus, turi dvi rankas, kuriose esančiais įrankiais gali suimti objektą, atlikti dezinfekavimą deginimu bei užsiūti žaizdą. Roboto galva – kamera, jos signalas pasiekia kontrolės stotį, kurioje chirurgas (žmogus) reguliuoja roboto–chirurgo veiklą.
Modernūs robotai–chirurgai jau atliko keliasdešimt sėkmingų operacijų ant paršiukų. Pasak komandos, kūrusios šį mechanizmą, kitas žingsnis – išbandyti prietaisą prozektoriume, po to pasitelkus šią naują technologiją atlikti operaciją gyvam žmogui Žemėje.
Nepaisant teigiamų rezultatų bei tolesnės sėkmingos eigos, numanoma, kad robotams–chirurgams vis dėlto gali kilti nesklandumų dirbant kosmose, dėl netikslaus ar uždelsto signalo gavimo. Virtual Incision tiki, jog šios problemos įmanoma išvengti išmokius astronautus atlikti operacijas su robotais–chirurgais.
Pranešama, kad per artėjančius kelis mėnesius robotų–chirurgų efektyvumas kosmose bus tiriamas pasitelkus erdvę be gravitacijos Žemėje, kurioje bus išbandomas jų gebėjimas atlikti numatytas procedūras sudėtingomis sąlygomis.


Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *