Robotika.lt

Rapere – dronas, skirtas kitų dronų medžioklei

Robotika.lt 16 sausio, 2015 Dronai

Komercinių dronų kūrėjai kuria robotinę skraidyklę, kurios paskirtis bus persekioti, perimti ir sunaikinti kitus dronus.

Tvoros visą laiką buvo puiki priemonė, apginti savo privačią valdą nuo pašalinių akių, tačiau dronams tampant vis labiau prieinamiems vis didesniems vartotojų ratams, tuo pačiu kyla ir susirūpinimas dėl saugumo. Jau dabar pastebima įvairių konfliktų, kurių ateityje tik dažnės. Pavyzdžiui, neseniai garsiai nuskambėjo incidentai, kai virš Prancūzijos atominių elektrinių buvo pastebėti nenustatytiems asmenims priklausę dronai. Tuo tarpu JAV gyventojas, virš savo valdų skrendantį droną numušė, pasitelkdamas savo lygiavamzdį šautuvą.

Naujame projekte, bepiločių skraidyklių kūrėjai nusprendė su dronais kovoti pasitelkdami dronus. Rapere (lot. „rapio“, reiškiantis „vogti“) – tai dronas, skirtas kitų dronų medžioklei ir naikinimui.

Komandą sudaro kūrėjai, kurie turi metų metus kauptą darbo su nepilotuojamomis oro transporto priemonėmis patirtį. Tiesa, jie kol kas dėl komercinių priežasčių nori išlikti anonimiški. Rapere jau bandomas lauko sąlygomis, tačiau nepaskelbta jokia video medžiaga ar nuotraukos, demonstruojančios dronų žudiko darbą. Šiam projektui skirtas tinklalapis kol kas išplatino tik koncepcijos veikimą rodančias  skaidres.

Nepaisant slaptumo, šis projektas išties skamba kaip puiki idėja. Aktyvuotas dronas persekios kitas robotines skraidykles, naudodamasis 12 žemos rezoliucijos, tačiau 90 fps greičio vaizdo kameromis. Pasivijęs kitą droną, dronas-naikintojas pakibs virš jo, o tada išmes virvę. Ši virvė įsipainios į medžiojamo drono sraigtus ir jis paprasčiausiai tėkšis į žemę.

Išmesta virvė susipainioja atakuojamo drono sraigtuose/ rapere.io iliustracija

Išmesta virvė susipainioja atakuojamo drono sraigtuose/ rapere.io iliustracija

Anot kūrėjų, dronas-naikintojas pats sugeba atskirti paukščius nuo kitų skraidyklių. Jo viduje sumontuoti galingi procesoriai bei kita elektroninė įranga.

Vienas iš šio dronų naikintojų trūkumas, tai labai trumpas skrydžio laikais. Kol kas medžiotojas ore išsilaiko tik maždaug 2 minutes (kol tuo tarpu įprastinis komercinis dronas sugeba skristi apie 15 minučių). Tačiau gamintojų tegimu tai nėra didelė problema. Tradiciniuose dronuose daugiausiai energijos sunaudojama palaikant jo skrydį. Tuo tarpu Rapere energiją daugiausiai eikvoja jo vidiniai kompiuteriai, analizuojantys persekiojamo drono veiksmus ir atliekantys kitas „medžiotojo smegenų“ funkcijas

Nors Rapere skraido tik 2 minutes, jis pasižymi itin dideliu greičiu, todėl net ir per tokį trumpą laiką jis sugeba sumedžioti bet kokią kitą sraigtinę robotinę skraidyklę ir pats saugiai nusileisti ant žemės. Anot roboto kūrėjų, Rapere toks greitas, kad skrydžio metu iš didesnio atstumo net sunku jį įžiūrėti.

Tačiau vis dėl to yra ir potencialių drono pritaikymo praktikoje problemų. Nors jį įsigyti gali būti legalu, tačiau panaudoti jį pagal paskirtį, turbūt, galės ne kiekvienas norintis. Viena pirmųjų kliūčių, su kuria susidurs kaimynų vaikų droną sunaikinti sumanęs potencialus pirkėjas, bus kaina. Dronas-naikintojas tikrai nekainuos tiek pat, kiek populiariosios komerciškai prieinamos skraidyklės kaip, pavyzdžiui, DJI Phantom 2. Tai veikiau bus profesionalams, pavyzdžiui, apsaugos darbuotojams skirtas įrankis, arba jo vartotojai pirma privalės įgyti jo naudojimui skirtą kvalifikaciją.

Rapere auka tėškiasi į žemę/ rapere.io iliustracija

Rapere auka tėškiasi į žemę/ rapere.io iliustracija

Drono kūrėjai svarsto įvairius variantus, kad būsimiems jo naudotojams nekiltų noro piknaudžiauti jo funkcijomis. Svarstoma netgi bendradarbiauti su policijos pareigūnais – asmenys, norintis įsigyti droną savo privačios valdos apsaugai, pirma tai turėtų suderinti su vietos teisėsaugos pareigūnais.


Parengta pagal cnet.com ir spectrum.ieee.org



Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *