Robotika.lt

MIT mokslininkai suprojektavo robotų-barmenų komandą (Video)

Robotika.lt 7 rugsėjo, 2015 Dirbtinis intelektas Namų robotai

Tokios organizacijos kaip „Amazon“ ir „Google“ siekia užkariauti dangų, tačiau žemiškųjų išradimų visuomenei reikia kur kas labiau. Sistema, galinti transportuoti daiktus, tarsi „vietinis kurjeris“ – tai Masačiusetso Technologijos Instituto (MIT) kūrėjų siekiamybė, kurią pavyko įgyvendinti. Mokslininkai sukūrė robotų komandą, kuri sugeba efektyviai ir sklandžiai pristatyti įvairias smulkmenas, vaistus ir… alų. „Ką daryti, kai baigiasi turimas alus, o atsistoti ir pasiimti kitą skardinę nebėra jėgų? Masačiusetso Technologijos Institutas išsprendė šią pasaulinę dilemą“, rašo apžvalgininkas Kelsey D. Atherton.

Neseniai įvykusioje Robotų mokslo ir sistemų konferencijoje MIT komanda pristatė tris robotus, sukurtus remiantis inovatyvia technologija, kuri prietaisams leidžia dirbti it gerai organizuotai komandai. Kūrėjų nuomone, tokia sistema būtų naudinga įvairiose srityse, ne tik tokiose rimtose sferose kaip ligoninės bei nelaimių zonos, bet ir restoranuose bei baruose.

Norėdami tinkamai pademonstruoti robotų funkcionavimo specifiką, mokslininkai savo laboratoriją pavertė į mini barą, kurio darbuotojus sudarė PR2 robotas-barmenas ir du keturių ratų Turtlebot robotai. Pastarųjų misija – keliauti į skirtingus kabinetus ir teirautis žmonių, ar šie norėtų užsisakyti gėrimų? Turtlebot turėjo savarankiškai suprasti, kokie gėrimai buvo užsakyti ir apmąstyti jų pristatymo procesą, atsižvelgiant į tai, jog tuo pat metu kitas Turtlebot robotas taip pat vykdė tą pačią veiklą.

Didžiausias iššūkis įgyvendinant šią idėją? Pasak kūrėjų, tai – neapibrėžtumas. „Roboto sensoriai gauna ganėtinai neaiškią informaciją apie vietą bei būklę. O kalbant apie proceso rezultatus, robotas gali išmesti daiktus bandydamas juos paimti ar užtrukti kur kas ilgiau nei planuota. Be to, robotai dažnai nėra pajėgus bendrauti tarpusavyje, tai nutinka dėl triukšmo arba dėl to, jog jų ryšys nutrūksta. Šių apribojimų pasekmės – robotai nežino, ką kiti robotai daro tuo pat metu ir kokie yra kiti užsakymai. Norėdami rasti sprendimus, padedančius išvengti minėtų apribojimų, buvome priversti dirbti su kur kas sudėtingesniu algoritmų planavimu, leidžiančiu robotams funkcionuoti „aukštesniu lygiu“, efektyviau samprotaujant apie esamą vietą, būseną ir bendrą elgesį“, teigia pagrindinis pranešimo apie tyrimą autorius Chris Amato.

Mokslininkai programavo robotus taip, kad šie į situacijas žvelgtų panašiai kaip žmonės – negalvotų apie kiekvieną savo žingsnį ir iš patirties bei susidariusios situacijos priimtų tinkamą sprendimą, leidžianti sistemingai dirbti komandoje. Kūrėjai užprogramavo sumanius mechanizmus siekdami, jog šie gebėtų atlikti keletą makro veiksmų, kurie apima tam tikrą funkcijų seriją, tinkamą įvairiose situacijose. Pavyzdžiui, kai robotas-padavėjas Turtlebot atkeliauja į barą iš kambario, jis turi būti pasirengęs kelioms situacijoms: barmenas gali šiuo metu aptarnauti kitą robotą, jis gali būti nepasiruošęs aptarnauti arba išvis nepastebėti roboto.

MIT pristatyta technologija atvėria duris komandiniam robotų darbo planavimui, kuris yra itin reikšmingas tobulinant robotų technikos galimybes ateities projektuose.


Parengta pagal news.mit.edu ir popsci.com


Žymos: ,

Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *