Robotika.lt

Kas atsakys už roboto nužudytą ar sužalotą žmogų?

Robotika.lt 30 gruodžio, 2013 Robotai humanoidai
2007 metų sausio mėnesį robotizuotas artilerijos ginklas Oerlikon GDF-005 nušovė 11 ir sužeidė 15 pietų Afrikos karių. Patranka sukinėjosi aplink ir šaudė tol, kol baigėsi šoviniai.

Oerlikon GDF-005

Tai ne vienintelis atvejis, kai kariniai robotai tampa nebekontroliuojami. Pasak kareivių, tai kaina, kurią jie turi mokėti už šiuolaikinių ginklų testavimą. Tokių testų dėka ateityje bus galima kariauti neprarandant nei vieno žmogaus.

Gal tai ir racionalu, bet jei būtų žuvę ne kariai, o civiliai?

Pasak mokslininkų, atsiradus internetui, atsirado ir kibernetiniai nusikaltėliai, su kuriais kovojama iki šių dienų. Mūsų gyvenime atsiranda vis daugiau robotizuotų mašinų ir jų skaičius vis didėja. Palyginus su kibernetiniais nusikaltėliais, nekontroliuojami robotai yra gerokai pavojingesni.

robotas

Įsivaizduokite ateitį, kur robotai gamina mums maistą, tvarko namus, prižiūri mūsų vaikus, kieme pjauna žolę. Ir staiga, jūsų robotas-sodininkas kirpdamas krūmus šalia namo, nupjauna kaimynui ranką. Kas už tai atsakys?

Yra keli variantai. Pavyzdžiui, pagal Rusijos įstatymus, jei gamintojo produktas dėl konstruktyvių, gamybinių ar kitų gedimų pakenkė vartotojo gyvybei arba sveikatai, žalą atlygina produkcijos gamintojas. Ir nesvarbu, ar vartotojas tuo pačiu metu yra ir pirkėjas. Šioje situacijoje kaimynas yra vartotojas, o, tai reiškia, kad už įvykusią nelaimę atsako sugedusio roboto gamintojas.

Robotas gali būti pripažintas pavojingu, t. y. mechanizmu nepasiduodančiu žmogaus kontrolei. Automobilių gamyklos ir prekiautojai neatsako už transporto priemonių padarytą žalą. Šiuo atveju, atsakomybę visada prisiima automobilio savininkas. Visada – reiškia, netgi nesant kaltu (nekaltumo prezumpcija). Žiūrint iš šios pozicijos taško, išlaidas už gydymą ir moralinę žalą mokėsite būtent jūs.

Tačiau, savininkas už roboto padarytą žalą atsakomybės neprisiima tada, kai nukentėjusysis savo veiksmais išprovokuoja nelaimę. Ar prisimenate filmą apie robotą Blinky, kuris nužudė paauglio tėvus? Kodėl rūpestingas robotas-pagalbininkas tapo nekontroliuojamu? Ar tik ne dėl to, kad berniukas jį išprovokavo? Robotai ateityje bus tik dar protingesni – dirbtinis intelektas išmoks savarankiškai priimti sprendimus ir reaguoti į aplinkinių elgesį. Todėl reikėtų apsvarstyti į trečią variantą – gal kaimynas privertė jūsų robotą gintis?

robotas 1

O kas, jeigu mašinų prisikėlimas – ne tik kinematografinė klišė? Kas garantuos, kad robototechnikos srityje bus laikomasi įstatymų ir androidai niekada neužsimanys užimti žmogaus vietos? Ar galėjo robotas tyčia įvykdyti žmogžudystę? Ar už tai jis turi stoti prieš teismą ir atlikti bausmę? Ar jis turi teisę į advokatą? Klausimų daugybė, o vienareikšmių atsakymų nėra. Belieka tik tikėtis, kad su robotizuotomis mašinomis gyvensime draugiškai!?



Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *