Robotika.lt

Įveiktas Turingo Testas ženklina naują kompiuterijos eros pradžią (Video)

Robotika.lt 21 birželio, 2014 Robotai mokslui
Alino Turingo, moderniosios kompiuterijos mokslų tėvo, užbrėžtas istorinis didysis dirbtinio intelekto barjeras pagaliau peržengtas.

65 metų senumo ikoniškasis Turingo Testas pagaliau buvo įveiktas superkompiuterio „Eugene Gootsman“, per renginį vykusį Karališkojoje Mokslų Draugijoje Londone.

Eugenijus – tai kompiuterinė programa simuliuojanti 13 metų berniuką, sukurta Sankt Peterburge, Rusijoje. Programos kūrėjų komandą sudaro Vladimiras Veselovas, gimęs Rusijoje, tačiau dabar gyvenantis Jungtinėse Amerikos Valstijose, bei Ukrainoje gimęs Eugenijus Demečenko, dabar gyvenantis Rusijoje.

Turingo Testo pagrindas, tai 20-ojo amžiaus matematiko ir kriptografo Alano Turingo 1950-ųjų garsusis klausimų ir atsakymų žaidimas, „Ar mašinos geba galvoti?“. Šio žaidimo-eksperimento tikslas, tirti ar žmogus geba suprasti su kuo kalbama: žmogumi ar mašina. Šio Londone vykusio renginio data buvo simbolinė, tai buvo 60-osios Turingo mirties metinės.

Jeigu kompiuteris palaikomas žmogumi daugiau nei 30 proc. laiko per penkių minučių pokalbius klaviatūra, tuomet Turingo Testas laikomas įveiktu. Joks kompiuteris iki šiol nebuvo įvykdęs šios užduoties. Eugenijus sugebėjo įtikinti 33 proc. teisėjų, jog jis žmogus.

Šis istorinis renginys buvo rengtas Universiteto Inžinerijos Sistemų Mokykloje bendradarbiaujant su RoboLaw, Europos Sąjungos remiama organizacija, tiriančia naujųjų robotinių technologijų reguliavimą.

Profesorius Kevinas Warwickas teigė: „Dirbtinio intelekto sferoje, nėra labiau ikoniško ir kontroversiško tikslo, kaip Turingo Testas, kuomet kompiuteris įtikina ženklų skaičių tyrėjų, jog tai ne mašina, o žmogus. Sutapimas, kad tokia svarbi riba buvo peržengta būtent Karališkojoje Mokslų Draugijoje Londone, Didžiosios Britanijos mokslų namuose ir vietoje, kurioje buvo pasiekta daugybė didžių žmonijos mokslinių laimėjimų. Šis pasiekimas įeis į istoriją, kaip vienas įdomiausių.“

Kai kas tvirtins, kad Testas jau buvo pasiektas. Žodžiai „Turingo Testas“ buvo naudojami panašiuose konkursuose visame pasaulyje. Tačiau šis renginys pasižymėjo tuo, jog vienu metu įvykdyta daugiausia testų, taip pat, jog jį patvirtino nepriklausomi ekspertai ir, o tai visų svarbiausia, pokalbių temos buvo neribojamos. Tikrasis Turingo Testas – tai ne iš anksto nubrėžtos temos ir galimi klausimai. Todėl mes didžiuojamės paskelbdami, jog Alano Turingo Testas buvo pirmą kartą sėkmingai įveiktas.

Žinoma, šis Testas turi didelę reikšmę šių dienų visuomenei. Turint kompiuterį, gebantį įtikinti žmogų, jog jis yra asmuo, tai rimtas signalas kibernetiniams nusikaltimams. Turingo Testas yra esminis įrankis kovoti su šiomis grėsmėmis. Svarbu suprasti, kaip naudojantis šio tipo tarp tinklinėmis, realaus laiko bendravimo priemonėmis galima paveikti žmogų taip, kad jis apkvailinamas tikėti melu.“

Eugenijus buvo vienas iš penkių superkompiuterių, kurie varžėsi dėl 2014-ųjų Turingo Testo prizo. Laimėjęs konkursą ir pasiekęs šį dirbtinio intelekto didįjį istorinį tikslą, Vladimiras Veselovas teigė:

„Aš noriu pasveikinti visus, kurie dirbo su „Eugene Gootsman“ projektu. Visa mūsų komanda džiaugiasi rezultatu. Mums tai neįtikėtinas pasiekimas ir mes tikimės, jog tai padidins susidomėjimą dirbtiniu intelektu ir pokalbių robotais. Didelė padėka profesoriui Kevinui Warwickui ir daktarei Humai Shah už jų pastangas organizuojant šį renginį.

Eugenijus „gimė“ 2001 metais. Mūsų pagrindinė idėja buvo dirbtinis intelektas, tvirtinantis, jog žino viską, tačiau jo amžius pateisina tai, jog jis visko nežino. Mes praleidome daug laiko, kurdami jo charakterį, kuris primintų realią asmenybę. Šiemet mes tobulinome „dialogo valdytuvą“, kuris paverčia pokalbį kur kas „žmogiškesniu“, palyginus su kitomis programomis, kurios tik atsako į klausimus. Toliau mes planuojame padaryti Eugenijų protingesniu ir tobulinsime tai, ką mes vadiname „pokalbių logika“.“



Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *