Robotika.lt

Į vikšrus panašūs robotai (Video)

Robotika.lt 11 gruodžio, 2014 Pagalbos robotai Robotai mokslui

Vikšrai neturi kaulų, tačiau jų kūne yra sudėtinga raumenų sistema, kuri leidžia atlikti įvairius judesius.  Jie juda lėtai, lyginant su organizmais, kurie turi kojas ar sparnus, tačiau vikšrai gali gerai manevruoti mažose ir siaurose erdvėse. Tai yra viena iš pagrindinių priežasčių kodėl Pietų Korėjos mokslininkai sumanė sukurti robotą panašų į vikšrą. Vieną dieną tokie robotai gali būti naudojami gelbėjimo ir žvalgybos misijose, patekdami į vietas, kurių negalėtų pasiekti nei žmogus, nei didesni robotai.

Robotas sukurtas pagal sprindžių (drugių šeimos atstovai) vikšrų kūno struktūrą. Forma pagaminta naudojant 3D spausdintuvą, o tada ji užpildyta minkšta, ypač lanksčia silikono medžiaga. Robotas turi tris mažas priekines ir dvi užpakalines kojas, visai kaip ir realūs sprindžių vikšrai. Raumenų sistemos vaidmenį atlieka aštuoni laidai, pagaminti iš formą išlaikančių lydinių (angl. shape-memory alloy wires), kurie „prisimena“ savo pradinę formą ir deformuoti sugeba vėl ją atsistatyti. Šie laidai išsidėstę išilgai visame roboto kūne. Elektros srove sužadinus laidus, jie susitraukia, o vėliau vėl atgauna įprastą formą. Taip sukeliamas roboto judėjimas. Simetriškas laidų sužadinimas skatina robotą judėti tiesiai, o kai laidai sužadinami asimetriškai, robotas daro posūkį.

Bandymai parodė, kad roboto žingsnis siekia 54 mm, o jo judėjimo greitis yra apytiksliai 3,6 mm/s. Jam reikia atlikti 21 žingsnį, kad įveiktų 90 laipsnių posūkį. Tyrėjai tiki, kad ateityje bus galima pasiekti dar geresnių rezultatų, tačiau lyginant su iki šiol sukurtais panašaus tipo robotais, naujasis robotas juda greičiau ir geriau įveikia posūkius.

Vikšro tipo robotas yra paprastas, lengvas ir tylus. Tyrėjai planuoja ateityje tobulinti roboto mobilumą, įdiegdami savarankišką valdymo sistemą. Mokslininkai tikisi pritaikyti naujo roboto judėjimo ir valdymo algoritmus kurdami kitus robotus, siekiant padaryti juos tylesnius, lankstesnius ir lengvesnius. Šią technologiją jie taip pat planuoja naudoti kurdami dirbtines galūnes, įvairius elektroninius, nešiojamus prietaisus ar transformuojant automobilius.


Parengta pagal phys.org



Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *