Robotika.lt

Google autonomiškas automobilis: Kaip jis veikia ir kur galima juo pasivažinėti? (Video)

Robotika.lt 19 liepos, 2014 Robotiniai automobiliai
Save vairuojantys automobiliai neturi vairo, stabdžių ir akseleratoriaus pedalų. Taigi ar saugi tokia transporto priemonė ir koks jausmas ja važiuoti?Google pristatė visiškai naują save vairuojančio automobilio prototipą; tai pirmoji kompanija, kuri sukūrė automobilį be vairo ir pedalų.

Šio automobilio pasirodymas ženklina naują Google save vairuojančių mašinų projekto etapą, kuriam pradžią davė Darpa Grand Chalange autonomiškų robotinių automobilių konkursas ankstyvaisiais 2000-aisiais metais. Google pradėjo nuosavą autonomiškų automobilių projektą 2008-aisiais, o jo sukeltas šurmulys netyla iki šiol: pirma, dėl modifikuoto Toyota Prius, o vėliau ir Lexus SUV modelio, kuris buvo prikištas įvairių jutiklių ir su ant stogo pritaisytu besisukančiu lazeriniu radaru.

Kas tai?

Pirmasis iš tiesų autonomiškas elektrinis automobilio prototipas, sukurtas Google kompanijos, siekiant išbandyti naująjį technologinį šuolį, penkerių metų trukmės save vairuojančių automobilių projekte. Šis automobilis primena Smart ir Nissan Micra hibridą, su dviem sėdynėmis ir ne itin erdvia vieta bagažui.

Tai pirmasis realus įkūnijimas to, kaip greitoje ateityje galėtų atrodyti Google vizijose matomas save vairuojantis automobilis.

Kur jis?

Šiuo metu automobilis yra Kalifornijoje, daugiausiai Mauntain View apylinkėse, kur Google turi įrengusi savo būstinę.

Ką jis daro?

Jis gabena du žmones iš vienos vietos į kitą, nereikalaudamas jokių naudotojo įsikišimų. Mašina iškviečiama naudojantis išmaniuoju telefonu į vietą, kurioje yra vartotojas ir nugabena jį į iš anksto pasirinktą galutinį tašką. Mašinoje nėra vairo ar rankinių valdymo įtaisų, tik starto mygtukas ir vienas didelis mygtukas avariniam sustojimui. Priešais keleivius įrengtas nedidelis ekranas, rodantis orus, važiavimo greitį ir kitą panašią informaciją.

Google autonomiškas automobilis

Kuomet kelionė baigiasi, informacijos ekranas primena pasiimti savo asmeninį bagažą. Tai vis labiau sustiprina įspūdį, jog ši mašina šiuo metu, tai ne asmeninis automobilis, bet veikiau vairuotojo neturinti taksi automobilių pamaina.

Koks jausmas juo važiuoti?

Tik keletui Google kompanijai neatstovaujančių asmenų buvo leista pasivažinėti šiuo naujuoju automobiliu. Dauguma žmonių, vaizduojamų Google reklaminiuose naujojo automobilio klipuose apibūdino savo patirtį kaip „sklandžią“ ir „nei kiek nekeliančią baimės“.

Kara Swisher ir Liz Gannes iš technologijų tinklalapio Recode, buvo vieni iš tų nepriklausomų žmonių, kuriems Google leido išbandyti savo naująjį kūrinį. Jos apibūdino automobilį kaip „erdvų“. Nors automobilis iš išorės atrodo mažas, tačiau vairo ir kitų valdymo mechanizmų nebuvimas automobilio viduje sukuria daug papildomos vietos ir „jautiesi tarsi važiuotum pramogų parko atrakcionu“.

Kas jį sukūrė?

Google sukūrė šio automobilio dizainą ir menkiausią jo smulkmeną, pradedant jutikliais ir juos jungiančiu mašinos karkasu. Automobilio kabina kurta taip, kad nei vienas jutiklis nebūtų užblokuotas ir automobilis neturėtų aklųjų dėmių. 100 šių robotinių automobilių pagamino viena Detroito automechanikos įmonių, tačiau Google atsisakė patikslinti kuri.

Kaip jis veikia?

Varomas elektrinio variklio ir vienos kelionės metu galintis nuvažiuoti maždaug 160 kilometrų, šis autonomiškas robotinis automobilis naudoja rinkinį jutiklių ir programinę įrangą, kad galėtų nustatyti savo buvimo vietą realiame pasaulyje. Taip pat tam pasitelkiami itin tikslūs skaitmeniniai žemėlapiai. Naudojama GPS lokacijos sistema, kuri kaip ir panašios sistemos įprastiniuose automobiliuose, nurodo apytikslę automobilio buvimo vietą, tuo tarpu radaras, lazeriai ir kameros fiksuoja artimąjį aplinkinį automobilio pasaulį 360 laipsnių kampu.

Google automobilis

Google automobilio programinė įranga geba atpažinti objektus, žmones, kitus automobilius, kelio ženklus ir žymėjimą, šviesoforų šviesas. Save vairuojantis automobilis paklūsta kelių eismo taisyklėms ir atsižvelgia į įvarius galimus pavojus, pavyzdžiui, dviratininkus. Automobilis netgi geba nustatyti kelio darbus ir moka saugiai juos apvažiuoti.

Naujasis prototipas turi kur kas daugiau jutiklių, kurie geba matyti kur kas toliau (net kiek daugiau nei pusės kilometro atstumu visomis kryptimis). Naujasis Google automobilis taip pat kur kas detaliau fiksuoja aplinką, nei ankstesnės jo versijos modifikuotuose Lexus ir Toyota automobiliuose.

Ar tai saugu?

Naujasis automobilis – tai naujoji Google save vairuojančių mašinų evoliucija. Nors naujoji versija dar neperėjo bandymų, tačiau ankstesni kompanijos autonomiški automobiliai kartu nuvažiavo daugiau nei 700 000 mylių viešaisiais keliais, daugiausiai Kalifornijos valstijoje, įskaitant ir 1000 mylių nuvažiuotų itin sudėtingomis sąlygomis San Francisko kalnais ir ypač judriomis gatvėmis.

Automobilio greitis limituotas iki 40 km/h, o tai apriboja jo įvažiavimą į kai kuriuose kelius, tačiau tai taip pat sumažina ir mašinos kinetinę energiją, jeigu ji patektų į avarinę situaciją. Naujasis Google automobilis taip pat sukurtas taip, jog būtų kuo labiau nepavojingas pėstiesiems: jo priekinis bamperis padarytas iš minkštos putos, o priekinis stiklas iš lankstaus plastiko – tai padėtų absorbuoti smūgio jėgą, žmogaus ir automobilio susidūrimo metu.

Automobilyje taip pat įrengti saugos diržai – tai visiems automobiliams keliamas reikalavimas – automobilis taip pat turi atsargines nenaudojamas sistemas stabdymui ir vairavimui, jeigu pirminės sistemos imtų streikuoti; taip pat įrengtas ir avarinio sustojimo mygtukas, kurį vartotojas gali spustelti bet kuriuo kelionės metu.

Google panaudojo surinktus duomenis ir elgsenos informaciją iš ankstesnių savo automobilių, kad sukurtų „gynybinį“ ir dėmesingą vairavimo stilių, kurio paskirtis apsaugoti keleivius ir kitus keliais besinaudojančius žmones. Pavyzdžiui, automobilis laukia sekundę užsidegus žaliam šviesoforo signalui ir tik tada pradeda judėti, nors tai ir gali sukelti pykti už jo stovinčiam nekantriam vairuotojui.

Google taip pat pažymi, jog natūralus ir prognozuojamas vairavimo pobūdis buvo vienas iš pagrindinių tikslų, taip automobilis elgsis atpažįstamai ir kitiems vairuotojams.

Kodėl dabar?

Google teigia , jog ankstesniame etape nužengė tiek, kiek tik buvo įmanoma, o dabar būtina nauja platforma pradėti naujam žingsniui ir kurti produktą, kurį žmonės iš tiesų galėtų naudoti.

Pavyzdžiui, ankstesnės kartos Lexus automobilis turėjo akląją zoną tiesiai prieš automobilį, kur jutikliai negebėjo nieko užfiksuoti. O tai privalo būti ištaisyta, siūlant tokio gaminio naudojimą visuomenei.

Visų pirma automobiliai bus naudojami tikrinti jų vairavimo programinei įrangai ir didinti jų sugebėjimams. Google teigia, jog kada jos manymu programinė įranga bus saugi, tada bus pradedama į automobilius sodinti eilinius žmones, o ne tik Google inžinierius. Kompanija naudos automobilį panašiai kaip ir savo Goggle Glass tyrimo programoje, leisdama vartotojams naudotis savo išradimu ir siekiant sužinoti kurios jo savybės pasiteisino, o kurios ne.
Kodėl jis toks mielas?
Automobilio miela išvaizda ir draugiškas „veidas“ buvo sukurtas tikslingai, pasak jo dizainerių „itin Googl‘iškai“, taip siekiant, kad keleiviai ir kiti kelių naudotojai nesunkiai priprastų prie naujos technologijos. Automobilio korpusas taip pat sukurtas taip, kad suteiktų jo jutikliams geriausią įmanomą matomumą.

Kodėl iš vidaus jis vis tiek primena automobilį?

Naujasis automobilis turi dvi sėdynes, pirmiausia todėl, kad jo keleiviai turi paisyti kelių saugos taisyklių, kaip ir bet kurių kitų automobilių naudotojai. O tai reiškia privalomą saugos diržų naudojimą. Taip pat įprastinių automobilių išvaizdą primenantis vidaus dizainas, leidžia naujiems vartotojams lengviau prisitaikyti prie technologinių pokyčių.

Ar galėsiu jį įsigyti?

Google vizijose, šie autonomiški automobiliai nėra visiškas jūsų asmeninio automobilio atitikmuo. Tai veikiau bendro naudojimo automobiliai, skirti visai šeimai arba pamaina taksi.

Šie automobiliai vis dar itin ankstyvoje prototipo stadijoje ir Google vis dar galvoja, kaip iš šios technologijos sukurti vartotojams patrauklų produktą, kiek jis kainuos ir kada jį bus galima įsigyti.

Pasak Google, regis, automobilyje nematysime reklamų, tačiau neatmetama galimybė, kad šiuose automobiliuose bus įtaisomi maži ekranai, rodantys reklaminius klipus kaip taksi automobiliuose. Tai veikiau bus automobilių naudotojų pasirinkimas, o ne Google kompanijos įdiegta funkcija.

Kas pagamins šį automobilį?

Google geba kurti technologijas, tačiau mažai tikėtina, kad kompanija imsis masinės mašinų gamybos, kada ši autonomiško automobilio technologija pagaliau tenkins visus vartotojų rinkos poreikius. Google jau ankščiau yra minėjusi, jog ieško partnerio gaminančio automobilius, o tai reiškia, jog galime pamatyti Toyota, Ford arba Fiat markės Google robotinius automobilius, tačiau visa tai paaiškės tik ateityje.

Kada galėsiu jį įsigyti?

Google teigia, jog automobiliai bus pasiruošę keliui kitų metų pradžioje, tačiau vėlesni jų bandymai truks dar daugiau nei du metus. Tada, technologija pereis dar vieną testavimų stadiją.

Šiuo metu tikimasi, jog šie, save vairuojantys automobiliai bus brandūs tapti realiais produktais, po mažiausiai penkių metų. Tačiau gali praeiti ir dar daugiau laiko, kol galėsime vieną jų įsigyti ar išbandyti.

Kaip dėl įstatymų?

Vienas didžiausiu trukdžių, siekiant šią robotinių automobilių technologiją perkelti į Didžiosios Britanijos, JAV, Australijos ar kitų pasaulio šalių kelius, bus įstatymai.

Prieš metus Kalifornijoje buvo priimtas įstatymas, kuris leido atlikinėti tokio tipo automobilių bandymus keliuose, su sąlygą, kad automobilis turės galimybę bet kuriuo metu pakeisti savo valdymą iš autonomiško į rankinį.Tikimasi, jog Kalifornijos Motorizuotų Transporto Priemonių departamentas greitu metu priims naujus reikalavimus save vairuojantiems automobiliams, tada šie automobiliai ims tapti vis dažnesniu reiškiniu.

Tačiau, vis dar laukia didelis triūsas, visų pirma nustatant, ką gali ir ko negali daryti autonomiško automobilio keleivis – pavyzdžiui, ar jie galės bet kuriuo kelionės metu perimti automobilio kontrolę. Taip pat iškyla ir daug klausimų dėl eismo įvykių – kieno tai kaltė ir kas už tai atsako.


Žymos:

Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *