Robotika.lt

Erkių terminatorius (Video)

Robotika.lt 20 rugpjūčio, 2013 Robotai pramogai
Kažin, ar atsiras savanorių, sutiksiančių tapti kraujo donorais erkėms. Šie hemofiliški arachnidai ne tik sotinasi tavo krauju, bet ir perneša arti tuzino ligų. Vien Laimo liga 2011-aisiais pareikalavo apie 24.000 žmogaus gyvybių visame pasaulyje. Laimei, erkės dideliu protu nepasižymi. Jos šoka ant bet ko, kas kvepia ir atrodo kaip tinkamas maisto šaltinis – net jeigu ir padengtas pesticidais. Virdžinijos Karo instituto (VKI) inžinieriai siekia išnaudoti šią kraujasiurbių silpnybę, naudodami savąjį erkegaudį „roverį“.
Erkės negali skraidyti kaip uodai, taip pat jos nesugeba šokčioti kaip blusos, taigi, kad susektų savo auką, jos ištobulino ypač jautrų sugebėjimą užuosti kelių minučių senumo iškvėpto CO2 pėdsakus bei gebėjimą justi žemės vibracijas netgi už 15 metrų. Sekdama šiais jusliniais pėdsakais, erkė randa savo naująjį maitintoją. VKI „Erkių Roveris“ naudoja biologinę mimikriją (t.y. imituoja gyvą auką), taigi erkės vedamos natūralių savo medžiotojiškų instinktų, pačios puola į mirtinus roboto spąstus.
„Tai anglies dvideginį skleidžiantis objektas. Jis taip pat ir juda. Ant jo nesunku užsiropšti. Visos šios savybės verčia jį puikiu erkių grobiu“,- teigė VKI atstovas David‘as Livingston‘as.
Erkes traukia CO2, būtent jį joms ir duoda robotas. „Erkių roveris“ pravažiuodamas paskui save palieka ilgą CO2 dujas skleidžiančią žarnelę, kuri per 30 minučių sukoncentruoja erkes vienoje linijoje. Po to robotas dar kart pravažiuoja šia trajektorija, paskui save vilkdamas pesticiduose išmirkyto audeklo skiautę. Erkės mano, kad atkeliavo jų maistas, taigi skuba ropštis ant audeklo, taip pasidengdamos pesticidais ir po kelių valandų nudvėsdamos.
„Kai erkės pajaučia anglies dvideginį, mano, kad tuoj galės paužkandžiauti ir ima skuosti link jo šaltinio. Galima išvysti, kaip jos skuba ropštis ant žarnos, o neradusios grobio, ima klaidžioti aplinkui, ieškodamos šalia turinčio būti gyvūno,“- teigė James‘as Squire‘as, projekto vadovas ir VKI elektrikos inžinerijos profesorius. Geriausia šio projekto pusė ta, kad robotas aplinkoje nepalieka pesticidų, nes nuoduose išmirkyti audeklai po naudojimo surenkami ir utilizuojami.
Šis metodas nėra visiškai patikimas, nes kitos erkės gali užimti išvalytus plotus, tačiau jis gelbsti maždaug parai. VKI komanda viliasi, jog produktą pavyks komercializuoti ir pateikti namų ūkio kenkėjų naikinimo rinkai, bet pirma reikia atlikti išsamesnius roboto efektyvumo tyrimus.



Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *