Robotika.lt

Bioninis jutimą perteikiantis rankos protezas (Video)

Robotika.lt 25 vasario, 2014 Robotai medicinoje
Tyrėjai sukūrė rankos protezą, kuris leidžia ją dėvinčiam žmogui jausti prisilietimą. Įtaisas laidais sujungiamas su žasto nervais.

Robotinių rankų problema ta, kad nesant nerviniams impulsams, jos valdytojui neįmanoma suprasti, kokiu stiprumu jis sugniaužia objektą. Regis, greitai šiai problemai turėsime išeitį: dėka Klyvlendo Veteranų Reikalų Medicinos Centro ir Case Werstern Reserve universiteto atliktų tyrimų bei naujų, ką tik paskelbtų studijų, atrodo , jog galūnių amputacijas patyrę žmonės greitu metu galės vėl „justi“, padedami robotinių protezų.

EPFL (Ecole Polytechnique Federale de Lausanne) mokslininkų komanda iš Šveicarijos kartu su SSSA (Sant’Anna School of Advanced Studies) kolegomis iš Italijos, vedama Silvestro Miceros, sukūrė robotinį rankos protezą, kuris leidžia ją dėvinčiam asmeniui justi sugriebtą objektą.

36-erių danas Dennis‘as Aabo Sørensen‘as prarado savo kairiąją ranką prieš devynerius metus, nelaimingo atsitikimo su fejerverkais metu. Daktaras Silvestro ir jo komanda pasirinko Sørenseną, kad šis išbandytų jų naujosios robotinės rankos prototipą. Bandymai vyko 2013 metų vasarį, prižiūrint daktarui Paolo Maria Rossini iš Gomelli ligoninės Italijoje. Remiantis šią savaitę paskelbtais rezultatais, bandymai buvo sėkmingi.

Bioninis jutimą perteikiantis rankos protezas 3

Praėjusių metų sausio 26 dieną , grupė chirurgų ir neurologų atliko operaciją Sørensen‘ui, kurios metu implantavo tarpneuroninius elektrodus alkūnės bei žasto nervuose, jo kairiojoje rankoje. Prie šių elektrodų vėliau buvo prijungti itin ploni ir tikslūs elektrodai, gebantys perduoti silpnus elektros energijos signalus tiesiai į paciento nervų sistemą.

Šie elektrodai buvo prijungti prie rankos protezo, kuris juto, kuomet ranka ką nors paliesdavo, matuojant spaudimą dirbtinėse pirštų sausgyslėse.
Ši informacija buvo paverčiama į elektros srovę, kuri, konvertavus ją algoritmais, buvo perduodama žmogaus nervų sistemai.

Klinikinių studijų metu Sørensen‘o akys buvo užrištos, o ausys užkištos, prieš jam pateikiant įvairius objektus lietimui. Tiriamasis juto kaip stipriai spaudžia objektą bei sugebėjo justi jo formą ir sandarą.

Bioninis jutimą perteikiantis rankos protezas 2

„Jutiminis atsakas buvo nepakartojamas,“ – teigė Sørensen‘as. „Galėjau justi tai, ko nejaučiau daugiau nei devynerius metus. Laikydamas objektą, galėjau jausti ar jis minkštas, ar kietas, apvalus ar kampuotas.“

Visa studijų medžiaga pateikiama „Science Translational Medicine“ žurnale.



Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *