Robotika.lt

B. Gatesas: dirbtinis intelektas kelia susirūpinimą dėl žmonijos ateities

Delfi.lt 3 vasario, 2015 Dirbtinis intelektas

„Microsoft“ bendraįkūrėjas ir buvęs šios korporacijos generalinis direktorius Billas Gatesas  prisijungė prie vieno žinomiausių pasaulyje fizikų Stepheno Hawkingo  ir „Tesla“ bei „SpaceX“ vadovo Elono Musko stovyklos. – visi šie vyrai mano, jog mašinos, valdomos dirbtinio intelekto, yra grėsmė žmonijai, rašo solidrocketboosters.com.

Žmogus, kurio darbas „Microsoft“ pavertė jį turtingiausiu planetoje, bendravo su svetainės „Reddit“ lankytojais ir atsakė į jų klausimus.

„Priklausau tai stovyklai, kuri susirūpinusi dėl superintelekto. Visų mašinos bus pakankamai protingos, kad užduotis atliktų savarankiškai. Antra, jos nebus superintelektualios. Išmintingai valdant jos bus labai naudingos. Bet po kelių dešimtmečių jų intelektualumas kels labai rimtų rūpesčių“, – sakė B. Gatesas.

Panašią nuomonę anksčiau yra išreiškęs ir milijardierius E. Muskas, „SpaceX“ bendraįkūrėjis bei „Tesla“ generalinis direktorius. Nors jis nėra profesionalus dirbtinio intelekto ekspertas, bet yra vienas iš atviro laiško, kuriuo siekiama reglamentuoti dirbtinio intelekto vystymą, signataras. Šio dokumento tikslas – padidinti ateities dirbtinio intelekto patikimumą ir pažangumą, bet taip, kad visa jo kontrolė būtų žmogaus rankose. Kitaip tariant, dokumentu rekomenduojama sukurti saugiklius, kurie neleistų dirbtiniam intelektui vystytis nevaldomai.

Šie visame pasaulyje žinomi ir gerbiami žmonės dėl dirbtinio intelekto susirūpinę dėl to, kad tai – jau ne kažkas iš fantastikos srities. Filmų „Matrica“ trilogijoje galėjome pamatyti, kas nutinka, kai dirbtinio intelekto idėja tampa nebevaldoma. Šiuose filmuose labai pažangios mašinos žmoniją vertina kaip grėsmę. O kai filme „Terminatorius“ pradeda savarankiškai veikti kompiuterių sistema „Skynet“, ji pradeda ilgametį karą, kuriame žmonėms tenka gintis nuo į žmones labai panašių robotų.

Grįžkime į tikrąjį pasaulį: šiandien skaitmeniniai asistentai – tokie, kaip „Siri“, „Cortana“ ar „Google Now“ skaitmeniniai asistentai atrodo buki, bet dirbtinis intelektas vystomas, jis tobulėja. Ateis tokia diena, kai programuotojai išmokys kompiuterius mokytis, naudotis tomis žiniomis, kurias sukaupė daugybė visų mūsų naudojamų įrenginių.

IBM superkompiuteris „Watson“ jau dabar atlikinėja automatizuotus medicininius tyrimus ir diagnostiką, praėjusį mėnesį mokslininkai pristatė algoritmą, kuris yra neįveikiamas žaidžiant pokerį. Ar visi šie dalykai neturėtų mums kelti susirūpinimo?

B. Gatesas ir E. Muskas šiuo požiūriu yra pesimistai – jie siūlo ruoštis blogiausiam variantui.
E. Muskas spalį dirbtinio intelekto vystymą sulygino su demonų šaukimusi, todėl jis stengiasi kaip galima daugiau investuoti į kosmoso pramonę. Anot jo, žmonės, lygiai, kaip ir jau išnykę dinozaurai, gali išnykti. Arba persikelti į kitą planetą.

S. Hawkingas 2014 metais leidiniui „The Independent“ rašė: „Dirbtinio intelekto poveikis trumpuoju periodu priklausys nuo to, kas jį valdys. Poveikis ilguoju periodu priklausys nuo to, ar jį apskritai įmanoma valdyti“.

Įdomu tai, kad B. Gateso įsteigta korporacija „Microsoft“ taip pat užsiima dirbtinio intelekto vystymu – ji kuria skaitmeninį asistentą „Cortana“. Šiuo programinės įrangos elementu, kurio vardas yra puikiai žinomas „Halo“ serijos žaidimų gerbėjams, jau dabar gali naudotis telefonų su „Windows Phone 8.1“ sistema naudotojai, o dar šiemet pasirodys ir „Windows 10“ sistema, kurioje „Cortana“ taip pat integruota.

Bet, nepaisant ateities, kurioje dirbtinis intelektas ir pačios save kuriančios mašinos atrodo neišvengiamos, Billas Gatesas mano, jog programavimas tikrai nėra profesija, kuri neturi ateities. Bent jau dabartinei kartai:

„Kol kas tai yra saugi profesija. Ji labai įdomi ir padeda suformuoti mąstymą taip, kad jis visais atžvilgiais būtų labiau logiškas. Ateinančioje kartoje esama permainų galimybių, bet juk lygiai tą patį galima pasakyti ir apie visas kitas profesijas. O suvokimas kaip programuoti bus naudingas visais laikais“, – rašė B. Gatesas


delfi-main

 



Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *