Robotika.lt

Aš robotas? Tu – robotas? Jis – robotas? Ateitis ar realybė?

Robotika.lt 13 balandžio, 2013 Dirbtinis intelektas Karinė robotika Robotai humanoidai Robotai ir žmonės Robotikos ateitis
Visai nesenai apie robotus ir kiborgus rašė tik fantastai. Tačiau šiandien robotai nekelia jokių nuostabų. Vis dažniau galima išgirsti apie sukurtus robotus – namų pagalbininkus, žaislus vaikams ir t.t.

Bet ar tikrai robotai gali pakeisti žmogų, ar jie moka išreikšti jausmus, bendrauti, mylėti? Kol kas tai galima pamatyti tik filmuose. Pasižiūrėkime ką turime dabar.

Vis daugiau lėšų investuojama robotų gamybai ir dirbtinio intelekto tyrimams. Pastaraisiais metais JAV karinių pajėgų tarnyboje naudojamų robotų skaičius išaugo kelis kartus. O analitikų AAAS ataskaitoje rašoma, kad 2020 metais kas trečias armijos personalo ar karinės technikos egzempliorius bus robotizuotas mechanizmas su dirbtiniu intelektu.

Pietų Korėjoje robotų pramonė per pastaruosius metus išaugo 40 procentų. 2013 metais šioje šalyje planuojama pastatyti du parkus, skirtus robotams. Ateityje čia bus pristatoma daug robotų, su kuriais galės bendrauti ir žmonės. Tai unikaliausias projektas mūsų planetoje. Jis kainuos 1,6 bilijonus dolerių.

Europos mokslininkai turi užsibrėžę gana didelius tikslus robotų gamyboje: ruošiami robotai, galintys savarankiškai pažinti aplinką, priimti sprendimus ir adaptuotis prie kintančių sąlygų. Jie galės laisvai bendrauti su žmonėmis. Japonų kompanijos „Honda” kūrėjai sukūrė naują interfeiso variantą „smegenys-kompiuteris”, kur robotas juda pagal žmogaus smegenų skleidžiamus signalus.

Japonų kosmetikos kompanija „Kao” gamina naujos kartos odą skirtą robotams. Naudojama nanotechnologija ir gaminami nanobotai. Robotai moka reikšti emocijas, juose įdiegtos sistemos padedančios jiems save kontroliuoti ir remontuoti, taip pat jie sugeba savarankiškai mokintis.

Roboto emocijos

Pagal artimiausias prognozes, maždaug po dešimties metų, sparčiai tobulėjant technologijoms, robotai ir kiborgai gali viršyti automobilių rinką. Ne paslaptis, kad labai sparčiai vystosi robotų-žaislų (androidų), naminių medicininių ir karinių robotų gamyba. Pavyzdžiui, Tokijuje buvo surengtas robotų atletikos taurės varžybos Tsukumo čempionatas. Tačiau tai jau nieko nestebina. Ir apskritai, jau kalbama ir apie asmeninius robotus.

Dabar medicina taip pažengusi, kad žmogaus kūno dalis ir ne tik galima pakeisti dirbtinomis. Akiniai, dantų protezai, sudėtingesni kūno dalių protezai, organų pakeitimas, RFID čipų įvedimas į žmogaus kūną… Taip mes vis arčiau artėjame prie robotų ir kiborgų.
Mokslininkai kurdami robotus vis dažniau naudoja biotechnologijas: taip robotas savo galūnėmis gali laipioti sienomis, kadangi jo struktūra yra kaip driežo.

Robotas driezas

Britai pagamino robotą vardu Gordonas, kuris valdomas dešimties tūkstančių žiurkių neuronų konglomeratu…

gordonas

Jei kalbėti apie kiborgizaciją, štai dar vienas pavyzdys. Pietų Afrikos sprinteris – bekojis bėgikas – Oskaras Pistoriusas. Jam yra amputuotos abi kojos, o vietoj jų jis naudoja anglies pluošto lanksčius plokščius protezus. Tačiau ar teisinga jam leisti dalyvauti kartu su sveikais bėgikais. Juk jis turi daugiau privalumų, kadangi protezai neišskiria pieno rūgšties, kas leidžia jam greičiau bėgti ir taip greitai nepavargti. Taip pat Oskaras lengvesnis maždaug 10 kg, nes protezai nėra sunkūs. Be to, Oskaro žingsniai gali būti platesni, nei bėgant normaliomis kojomis… Tai neteisinga sveikų bėgikų atžvilgiu.

Oskaras Pistorius

Kol kas galima rasti tik informacijos apie bionines kūno dalis. Paveikslėlio autorius (Bryan Christie) vaizduoja žmogaus kūno dalis ir medicininius įtaisus, kas leis žmogui ir robotui susijungti, tarsi susilieti į vieną visumą.

bionic body shop

Manoma, jog ateityje bioninių kūno dalių bus galima įsigyti tiesiog internetu, pvz., futbolui pritaikytas žaisti kojas.

Yra netgi žmonių, kurie jau dabar savo šeimoje naudoja robotus. Pavyzdžiui, kinų fermeris Wu Yulu sukūrė visą robotų brigadą, dirbančių jo fermoje. Kiekvienais metais fermeris sukuria po vieną robotą, taip jis turi net 26 pagalbininkus padedančius jam tvarkyti ūkį. Visus savo robotus Wu vadina sūnumis, suteikia jiems savo pavardę ir prie jos prideda numerį, kuris padeda nustatyti kada koks robotas buvo pagamintas.

Taigi kas laukia mūsų ateityje? Robotų evoliucija prasidėjo, žmonių – tęsiasi. Kalbama, jog vieną dieną robotai ir žmonės susivienys. Ar tai tikrai įvyks, belieka tik laukti, stebėti robotų ir kiborgų vystymąsi arba netgi jame dalyvauti.



Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *