Robotika.lt

25 moterys, įnešusios didžiulį indėlį į robotiką

Robotika.lt 16 gruodžio, 2014 Robotai ir žmonės Robotai mokslui

Nuo Hipatijos iki Grace Hooper buvo daug moterų mokslininkių, kurios išgarsėjo tiksliųjų mokslų, technikos ir matematikos srityse.  Tačiau jų vardai gali būti pamiršti, jei nebus garsinami jų atradimai ir žygdarbiai, kurie yra puikus pavyzdys šiuolaikiniams mokslininkams.

Kol kas viskas vyksta tinkama linkme. Šių metų pavasarį, Harvey Mudd koledžas pirmą kartą inžinerijos specialybės diplomus suteikė absolventams, kurių 56 proc. sudarė moterys. Šį rudenį Lynne Parker sušaukė CRAI organizacinį komitetą, kuriame dalyvavo 50 moterų. Tai vienas iš pirmaujančių robotikos akademinių renginių visame pasaulyje.

Kiekvienais metais gruodžio 10 d. vyksta  programuotojų šventė, skirta kompiuterių mokslo pionierės Ada’os Lovelace garbei, kurioje renkasi moterys, išgarsėjusios mokslo, technologijų, inžinerijos ir matematikos srityse. Šios šventės tikslas – paskatinti merginas siekti aukštumų tokiose srityse, kurios buvo ir yra laikomos išskirtinai vyriškomis. Ta proga sudarytas trumpas moterų, nusipelniusių robotikos srityje, sąrašas.

Visos jame išvardintos moterys atlieka svarbius darbus, todėl šis sąrašas jokiu būdu nėra reitingų lentelė. Tai greičiau orientacinis sąrašas, parodantis, kad bet kokiame amžiuje, bet kokioje šalyje ir bet kokiomis sąlygomis moterys taip pat gali  daryti didžiulius atradimus.

20141022 02 RuzenaBajcsy

Ruzena Bajcsy. JAV Nacionalinės Inžinerijos Akademijos (National Academy of Engineering) ir Medicinos Instituto (Institute of Medicine) narė.

Elektronikos ir kompiuterinių technologijų Berklyje profesorė / CITRIS direktorė. Nuo 2001 metų vadovauja centro CITRIS informacinių technologijų tyrimams, susijusiems su visuomenės interesais. Daugiau nei 30 savo gyvenimo metų ji paskyrė robotikos, dirbtinio intelekto ir robotų sąmonės tyrinėjimams. Bajscy pasiekė didelių laimėjimų neurologijos, taikomosios mechanikos ir kompiuterinių technologijų srityse.

x20141022,P2002,P20SampritiBhattacharya.jpg.pagespeed.ic.q4kvsDyxF-

Sampriti Bhattacharya.  Lab-X Foundation direktorė ir įkūrėja, Masačiusetso technologijų instituto mašinų gamybos skyriaus aspirantė.

Mokslininkė atlieka povandeninės robototechnikos tyrimus, susijusius su branduolinių reaktorių patikrinimais. Į JAV ji persikėlė iš nedidelio Kalkutos (Indija) koledžo, kadangi inžinerinių tyrimų ir kūrybiškumo galimybės jos šalyje buvo gerokai ribotos. Įkūrė Lab-X Foundation  fondą, skirtą suteikti praktinį inžinerinį pasiruošimą asmenims, turintiems ribotus išteklius ir kelti mokslo lygį besivystančiose šalyse.

ThMarenBennewitz

Maren Bennewitz.  Freiburgo universiteto jaunesnioji kompiuterių mokslų profesorė, Robotų Humanoidų laboratorijos vadovė.

Sukūrė kelis inovatyvius sprendimus robotikos sistemoms, atsakingoms už bendravimą su žmonėmis. Tarp jų – humanoidų ir „ratuotų“ robotų navigacijos tikimybiniai metodai, o taip pat žmonių judėjimo tyrimai, naudojant daviklius ir taikant juos robotikoje. Šiuo metu ji dirba su ЕС Squirrel, Rovina ir vokiečių klasterio BrainLinks-BrainTools projektais.

f313bb_ff5b4f71c9a9479db4529e922671bafe.gif_srz_251_247_85_22_0.50_1.20_0.00_gif_srz

Ekaterina Bereziy. Kompanijos ExoAtlet įkūrėja ir generalinė direktorė.

Baigė Maskvos universiteto mechanikos-matematikos fakultetą, įkūrė kompaniją ExoAtlet, kurioje gaminami pirmieji robotizuoti egzoskeltai Rusijoje. ExoAtlet pasižymi aukštu manevringumu, dirbtiniu intelektu ir komfortiškumu. Pradėjusi kurti egzoskeletą, kompanija laimėjo IT Skolkovo įsteigtą prizą, nugalėjusi net 750 konkurentų.

x20141022,P2002,P20AliciaCasals.jpg.pagespeed.ic.GUr1dlpDbV

Alicia Casals. Katalonijos technikos universiteto automatinio valdymo ir kompiuterinės inžinerijos skyriaus ordinatorė-profesorė, IBEC Robotics Group lyderė.

Šiuo metu pagal robotikos ir medicinos vizualizacijos programą  Katalonijos Biomedicinos Inžinerijos Institute vadovauja mokslinių tyrimų grupei GRINS: Intelligent Robots and Systems . Tyrimai orientuoti į žmogaus ir roboto bendravimo pagerinimą, remiantis multimodaliniu suvokimu, kur daugiausia dėmesio skiriama medicininei sričiai. Ji dirba su robotizuotomis sistemomis ir valdymo strategijomis reabilitacijoje, orientuotoje į chirurginę sritį. 2001 metais ji buvo viena iš European Robotics Network (EURON), įkūrėjų, ir jo tarybos naria iki 2008 metų. 2004 metais ji sukūrė Ispaniškų Robotų Skyrių (Spanish Robotics Chapter), kuriam vadovavo iki 2006. Alicia Casals buvo IEEE Robotics ir Automation Society viceprezidente nuo 2008 iki 2009 metų. 1998 metais ji gavo „Narcís Monturiol Medal of the Generalitat de Catalunya” medalį.

ThElaineChen

Elaine Chen – MIT docentė. Inžinerijos ir vystymosi instituto vadovė.

Ji dirbo vadybos nare, keliose robotikos kūrimo įmonėse. Dabar komandos Geomagic iš 3D Systems narė. Dirbo ties SensAble, Zeemote ir Zeo technologijomis, o paskutinis jos darbas buvo kompanijoje Rethink Robotics, kuri sukūrė revoliucinį robotą Baxter.

Australian of the Year Awards 2012 | Victoria

Marita Cheng.  Kompanijos 2Mar Robotics įkūrėja ir generalinė direktorė.

Ji kuria robotizuotas galūnes žmonėms, kurie turi ribotas judėjimo galimybes. 2008 metais, mechatronikos studijų Melburno universitete metu, Marita įkūrė Robogals, universiteto klubą, kurio tikslas – skatinti merginas dalyvauti mokslinėje veikloje. Dabar Robogals vienija savanorius iš visų pasaulio šalių filialų, kurie įsikūrę 21 universitete, penkiose skirtingose šalyse. 2012 metais Cheng buvo suteiktas „Jaunosios Metų Australietės” titulas.

ThVanessaEvers

Vanessa Evers. Tventės Universiteto kompiuterijos mokslų profesorė.

Remdamasi žmogaus elgesio socialinės psichologijos teorija, tiria kaip panašūs procesai sąveikauja su technologijomis. Jos tyrinėjimai paremti žmogaus ir autonominių robotų tarpusavio bendravimo mokymu ir stebėjimu. Evers laimėjo geriausios disertacijos prizą įsteigtą Olandijos Nacionalinės Taikomosios Informacijos Secialistų organizacijos.  Taip pat apdovanota James Chen prizu už geriausią mokslinį straipsnį. Ji yra ACM tarptautinio komiteto narė  ir  „Human Robot Interaction”  žurnalo atstovė.

20141022 02 SilviaFerrari

Silvia Ferrari. Djuko universiteto mašinų gamybos ir medžiagotyros profesorė, Sumaniųjų Sistemų ir Kontrolės laboratorijos bei WISeNet direktorė.

Jos moksliniai tyrimai paremti intelektualių valdymo sistemų aprūpinimu aukštesne skaitmeninės struktūros pakopa, kad būtų galima kontroliuoti jų naudojimą ir patikimumą. Sprendimų priėmimo procesai automatizuoti, remiantis sąvokomis, paimtomis iš valdymo ir gamtos mokslų teorijos. Naujausios jos pastangos sutelktos į kompiuterinės geometrijos valdymą ir didelės apimties dinamines sistemas, kuriomis siekiama pagerinti mobilių sensorinių tinklų efektyvumą, tokių kaip, akustiniai ir išminavimo davikliai įtaisyti į povandeninius aparatus ir sausumos robotus. Nauji neuroninio tinklo mokymo metodai kuriami tam, kad padėtų išsaugoti ilgalaikius procedūrinius atsiminimus ir plėtoti problemų sprendimus.

20141022 02 MariaGini

Maria Gini. Minesotos universiteto profesorė ir kompiuterinių technologijų dėstytoja.

Jos mokslinis tiriamasis darbas apima multi-robotų sistemas, robotų komandas, autonominius įrenginius, multi-agentų sistemas, planavimo ir sprendimų priėmimo sistemas. 2001 metais ji laimėjo „Inaugural Distinguished Women Scholars” apdovanojimą.  ACM „Special Interest”  dirbtinio intelekto grupės pirmininkė, vykdomiosios  tarybos AAAI (tiriančias dirbtinį intelektą) ir „International Foundation of Autonomous Agents and Multi-Agent Systems” narė.
Ayanna Howard

Ayanna Howard. Džordžijos universiteto profesorė, HumAns laboratorijos direktorė.

Tiria ir daug dėmesio skiria žmogiškojo intelekto koncepcijoms, autonominio valdymo sisitemoms. Darbuose aptariami autonominio valdymo klausimai, o taip pat sąveikavimo aspektai su žmonėmis ir aplinka. Ji parašė daugiau nei 130 recenzijų įvairiuose leidiniuose – nuo mokslinės marsaeigio navigacijos ledynų sąlygomis iki robotų-pagalbininkų namuose. 2003 metais jai buvo suteiktas geriausio MIT jaunojo novatoriaus titulas, 2009 metais pagal NSBE pripažinto pedagago vardas, o 2013 metais Howard gavo „Georgia Tech Outstanding Interdisciplinary Activities” apdovanojimą.

ThNorriKageki

Noriko Kageki. Kompanijos Kawada Robotics Corp vadybos narė, viena iš dvirankio pramoninio roboto Nextage kūrėjų

Nextage yra vienas iš geriausių elektronikos surinkėjų, puikiai atlieka kitas užduotis pramoninėse gamyklose, taip pat jį galima naudoti ir kitiems darbams. Noriko dirba fizikos, technikos ir mokslinių komunikacijų srityse. Prieš įsidarbindama į kompaniją Kawada, Noriko dirbo robotikos specialiste, buvo žurnalo Nikkei technologijų srities žurnalistė, sukūrė internetinę svetainę GetRobo, kurioje rašoma apie namų ir visuomeninius robotus.

ThKendraKerrisk

Kendra Kerrisk. Sidnėjaus universiteto veterinarijos docentė, internetinio leidinio „Future Dairy” vadovaujanti mokslininkė.

Ženkliai prisidėjo savo žiniomis prie automatinių melžimo aparatų fermose kūrimo. Kerrisk sukūrė valdymo sistemų rinkinį – Automatic Milking Systems (liet. „Automatinės Melžimo Sistemos”), skirtą ganyklų šeimininkams. Pasak ūkininkų, tai labai vertingas instrumentas, kurį jau daugelis fermerių įsigijo arba ruošiasi įsigyti visoje Australijoje ir už jos ribų. Tai tarptautiniu mastu pripažintas robotizuotas įrenginys, skirtas tiems ūkininkams, kurie laiko didžiules pieną duodančių gyvulių bandas.

58961889dadeadc514159a9aa11b7c67

Maarjaa Kruusma. Talino Technologijos universiteto mokslininkė, TUT Biorobotics direktorė.

Estė yra viena iš „Intelligent Materials and Systems Lab Tartu” laboratorijos  įkūrėjų. Didelį dėmesį skiria modeliavimui, valdymui ir mechaninės elektroaktyvių polimerinių dirbtinių raumenų konstrukcijai tyrinėjimams. 2008 metais ji įkūrė biorobotikos centrą Talino technologijos universitete. Tai tarpdisciplininis tyrimų centras, kuriame atliekami mokslo ir technikos sričių tyrimai. Maarjaa Kruusma specializuojasi tokiose srityse kaip povandeninė robotika, hidrodinamika, srovių zondavimas, robotų mokymas ir adaptavimas, minkštųjų kūnų modeliavimas ir valdymas. Taip pat ji yra ISTAG narė, Europos komisijos informacinių ir komunikacinių technologijų konsultantė, 15-osios tarptautinės konferencijos Advanced Robotics (IEEE), vykusios 2011 metais Taline, generalinė pirmininkė ir kelių projektų EC koordinatorė: Fishview, Robocademy, ARROWS, FILOSE, SAFROS ir I-SUR.

79ee409f1b889dadd07172fbf4a1def7

Tessa Lau. Korporacijos Savioke vyriausioji robotikos tyrėja.

Šiuo metu dirba Savioke korporacijoje ir kuria paprastus robotus, skirtus paslaugų sferai, pavyzdžiui robotas SaviOne. Anksčiau Lau buvo kompanijos Willow Garage mokslininkė-tyrinėtoja, kur kūrė nesudėtingas, dabar robotams naudojamas valdymo sąsajas. Iki to laiko ji buvo IBM Research mokslininkė ir vadybos narė, taip pat katedros Almaden’s Computer Science tyrinėtojų grupės „Smarter” vadovė. Jos tyrimų tikslas – plėtoti inovacines valdymo sąsajas, siekiant padidinti žmogaus našumą ir jo kūrybines galimybes, remiantis žmogaus sąveikos su kompiuteriu ir dirbtiniu intelektu metodais. Lau taip pat yra grupės CRA-W ir komiteto CRA narė, kelis kartus dalyvavo „Grace Hopper Celebration of Women in Computing” organizacijos projektuose.

24ad808207f6b46398edabc1bc168a01

Rezia Molfino. Genujos Universiteto robotikos profesorė, PMARlab Robotics direktorė.

Genujos universiteto robotų mechanikos, pramoninės ir paslaugų robotikos automatizuotos robotikos ir mechaninių sistemų valdymo profesorė. 12 patentų savininkė ir šimto publikacijų autorė, per visą savo gyvenimą užėmė įvairias pareigas;  PMARlab (Laboratory of Design and Measurement for Automation and Robotics) direktorė, Siri (Italian Association of Robotics and Automation) prezidentė ir IFR (International Federation of Robotics) koordinatorė Italijoje.

20141022 02 MihokoOtake

Mihoko Otake. Tokijo universiteto tyrėja, Chibos universiteto mechaninės inžinerijos docentė, NPO Fonobono Tyrimų Instituto direktorė-steigėja.

Mokslininkės tiriamosios temos apima kognityvinės žmogaus funkcijos ir elektroaktyvių polimerų simuliaciją ir modeliavimą, bei jų panaudojimą projektuojant ir valdant intelektualias sistemas. Ji yra mechaninės inžinerijos katedros Department of Mechanical Engineering docentė, o nuo 2012 metų dirba Japonijos universitete Chiba. 2007 metais ji įkūrė ir vadovauja Fonobono Research Institute (FRI) institutui. Nuo 2010 metų ji yra pagrindinė PRESTO JST programos tyrėja. Nuo 2004 iki 2008 dirbo su “Development of Bilateral Multiscale Neural Simulator” projektu. Už atliktus tyrimus su elektroaktyviais jūros žvaigždės formos robotais, pagamintais iš polimerinio gelio, Otake buvo apdovanota Japonijos Robotikos Draugijos įsteigta Jaunosios Tyrėjos premija.

20141022 02 LeaRosen

Lea Rosen. Advokatė, kuri specializuojasi tokiose robotikos srityse kaip dronai ir oro robotai.  „DARC: Drones and Aerial Robotics Conference” tyrinėjimų direktorė.

Taip pat ją dominančios temos: asmeninio gyvenimo privatumas, duomenų saugumas, nuomonės išreiškimo laisvė ir anonimiškumo teisė, programinės įrangos licenzijos ir vartotojų teisės, įmonių atsakomybė pažeidus žmogaus teises, vyriausybės atsakomybė už neteisėtą šnipinėjimą ir juridiniai įvykiai, susiję su bepiločių, skraidančių nacionalinėse oro erdvėse, integracija. Ji yra Kalifornijos aukščiausiojo teismo narė. Rosen taip pat yra „Freedom of the Press Foundation” vadovaujančioji mokslininkė ir DARC tyrinėjimų organizacijos, skirtos civiliniams oro robotams, direktorė.

20141022 02 JulieShah

Julie Shah MIT mokslininkė, Boeing aeronautikos ir astronautikos docentė, „Interactive Robotics Group” vadovė

Mokslininkė sukūrė inovatyvius metodus, kurie naudojami žmogaus ir robotų bendradarbiavimui, atliekant pavojingas užduotis, pradedant nuo pramonės, medicininių operacijų ir baigiant kosmoso tyrinėjimais. Anksčiau ji dirbo Boeing tyrimų padalinyje, kur naudojo robotikos technologijas aerokosminėje pramonėje. Jos vadovaujama grupė tyrinėja dirbtinio intelekto, žmogaus faktoriaus ir sisteminės technikos sritis, kuria interaktyvius robotus, kurie atlieka komandos narių užduotis, taip padidindami žmogaus ir roboto darbo efektyvumą. 2014 metais Shah gavo premiją NSF CAREER, o jos darbas buvo pripažintas ir paskelbtas Technology Review žurnale, kaip vienas iš 10 pažangiausių 2013 m. technologinių projektų.
20141022 02 InnaSharf

Inna Sharf. McGilll Universiteto mechaninės inžinerijos profesorė, „Aerospace Mechatronics Lab” įkūrėja.

Sharf daug laiko paskyrė autonominių vystymo ir valdymo sistemų problemų tyrinėjimams. Ji specializuojasi robotikos, mechatroninių ir autonominių valdymo ir dinamikos sistemų srityse. Paskutiniuosius kelerius metus jos dėmesys buvo sutelktas į mažus menevringus bepiločius, t.y. distanciniu būdu pilotuojamus skraidančius aparatus. Sharf dirbo prie daugelio bendrų projektų pramonės srityje, įskaitant MDA Inc, MDA Inc., Quanser Consulting Inc., CSA, ir DRDC. Jos bendradarbiavimo su kitais mokslininkais ir jos tyrimų grupės darbo dėka dabar rašomos publikacijos žurnaluose, jos darbai pristatomi įvairiose konferencijose.

2b7771aa50c23cd66189bd4a1cba6f49

Mari Velonaki. Naujojo Pietų Velso universiteto robotikos laboratorijos vadovė.

Nuo 1995 metų dirbo tyrinėtoja ir menininke interaktyvios medijos srityje. Velonaki kūrė interaktyvias instaliacijas, kurios apėmė judėjimą, kalbą, prisilietimą, kvėpavimą, elektros krūvį, dirbtinę regą ir robotiką. 2003 metais Velonaki praktika prasiplėtė iki robotikos, kai ji inicijavo ir valdė pagrindinį meno / mokslo tyrinėjimo projektą “Fish-Bird: Autonomous Interactions in a Contemporary Arts Setting”. 2007 metais Velonaki buvo apdovanota Australijos Vizualinių Menų draugijos, o 2009 metais – ARC Australian Research Fellowship titulu. 2006 metais Mari Velonaki įkūrė socialinės robotikos centrą.

20141022 02 BarbaraWebb

Barbara Webb. Edinburgo universiteto robotikos profesorė.

Tiria suvokimo sistemas, kontroliuojančias elgesį. Ji kuria šių sistemų  kompiuterinius ir fizinius modelius, juos nagrinėja ir vertina hipotezes. Webb didelį dėmesį skiria vabzdžių elgesiui, kadangi, pasak jos, jų nervinę sistemą yra tiesiog paprasčiau tyrinėti. Ji taip pat domisi teoriniais metodologijos klausimais, ypač matavimo, modeliavimo ir simuliacijos problemomis.

170f373b0fd62e1032a796f2149fd168

Holly Yanco. NERVE centro direktorė, kompiuterijos technologijų profesorė.

Yanco tyrimai apima žmogaus ir roboto sąveiką, jutiklinių duomenų vizualizacijos gerinimą, paieškos-gelbėjimo darbus, pagalbines technologijas ir robotikos mokymą. Jos laboratoriją finansuoja Navionalinis Mokslo Fondas, Microsoft, Nacionalinis Matų ir Technologijos Institutas bei Armijos Tyrimų Biuras. Ji įkūrė Robotics Lab, kurioje dirba studentai nuo pirmakursių iki doktorantų. Čia tiriama žmogaus ir roboto sąveika, kuri apima sensorinius kompiuterius, valdymo sąsajų dizainą, roboto autonomiškumą, pasitikėjimą ir naujausius vertinimo metodus. Yanco taip pat yra „New England Robotics” organizacijos vadovė.

x20141022,P2002,P20ZhuXiaorui.jpg.pagespeed.ic.SmetfgYYcE

Zhu Xiaorui. Shenzheno Harbino Technologijos Instituto  docentė, „Engineering IEEE RAS”  katedros vedėja.

Tiria mobilių robotų kontrolę ir lokalizaciją, bepiločių sraigtasparnių skrydžio valdymą, mechatroninę ir medicininę robotiką. 2012 metais Zhu laimėjo Kinijos Nacionalinį Mokslo ir Technologijų apdovanojimą.

Plieninės Merginos / technology.org

Plieninės Merginos / technology.org

Girls Of Steel (Plieninės Merginos) – tai pirmoji 2010 metais Pitsburge suburta komanda, sudaryta vien iš moterų, dalyvavusi įvairiuose robotikos konkursuose. Pirmoji komanda buvo sudaryta iš 24 merginų, iš 12 skirtingų universitetų. Dabar komandą sudaro beveik 60 merginų. Girls Of Steel komanda sukurta siekiant sutvirtinti moterų pozicijas tiksliųjų mokslų, technologijos, inžinerijos ir matematikos srityse.


 

Parengta pagal robotics.com.ua



Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *